Poljoprivredno učilište

Godine 1995. upisuje se prva generacija učenika u program poljoprivrednog tehničara općeg smjera.

Strateški je poljoprivreda jedna od okosnica razvoja naše županije, a prije svega proizvodnja zdrave hrane.

Za sada se u ovom učilištu školuje jedno četverogodišnje zanimanje - poljoprivredni tehničar opći, dok je za budućnost planirano više zanimanja, kao i zanimanja u trogodišnjem trajanju.

Nastava se odvija u zakupljenom školskom objektu veličine 1.000 m² uz koji se nalazi i uređeno zemljište za praktičnu nastavu, te suvremeni staklenik.

Stručnu nastavu izvode diplomirani agronomi dok je za praktičnu nastavu zaposlen poljoprivredni tehničar-instruktor praktične nastave

Osim što se brinu za sav okoliš škole, učenici praktičnu nastavu izvršavaju na nekim od poljoprivrednih imanja van škole, kao i u voćnjaku, stakleniku i vrtu koji škola posjeduje.

Stručna ekskurzija u Sloveniju (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 11. 10. 2015.

Učenici 4. P i 3. e razreda sa svojim nastavnicima su 5. i 6. listopada 2015. bili na stručnoj ekskurziji u Sloveniji.

Za ekskurziju je dobiveno 15 000,00 kn na natječaju Krapinsko-zagorske županije za edukaciju za korisnike mjera ruralnog razvoja za aktivnost posjete stručnim i znanstvenim institucijama, oglednim tvrtkama i gospodarstvima u zemljama EU.

Posjetili su poduzeće Ocean Orchids d.o.o. u Dobrovniku, najvećeg proizvođača orhideja u ovom dijelu Europe i upoznali se s tehnologijom proizvodnje orhideja. Slijedio je posjet Vrtnariji Adamič koja se specijalizirala za proizvodnju trajnica i predstavlja uspješnu obiteljsku tvrtku. Nakon cvjećarskih sadržaja posjetili su poduzeće Radgonske gorice u Gornjoj Radgonji i njihov podrum gdje su se upoznali s tehnologijom proizvodnje pjenušca i degustirali po jedno mirno vino i jedan pjenušac. Prvi dan završili su u Muzeju vinske trte i upoznali se s najstarijim trsom na svijetu starim 400 godina.

Drugi dan posjetili su Kmetijsko-gozdarski zavod u Mariboru i upoznavali se s proizvodnjom voća u Sloveniji, te novim sortama jabuka i novim dostignućima u voćarstvu i, naravno, degustirali sorte jabuka.

Nakon toga posjetili su srednju i višu strukovnu Šolu za hortikulturo in vizualne umetnosti u Celju s kojom su već radili na zajedničkim projektima i razgledali školski rozarij i ostale površine za provođenje praktične nastave i vježbi njihovih učenika i studenata.

I na kraju su posjetili park cvijeća Mozirski gaj i razgledali gredice s cvijećem i cvjetne instalacije proizvođača cvijeća i škola iz cijele Slovenije.

Osim stručnih sadržaja, razgledali su i gradove Maribor i Celje i upoznali se s njihovim povijesnim i kulturnim znamenitostima.

Galerija.

Mirjana Hudi Vlahek