preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > Projekti  > Erasmus+  > way Wto go
WAY TO GO - paths of life

Projekt „Way to Go-paths of life” mozaik je različitih okruženja za učenje, s fokusom na tri vrlo važna aspekta – na životne staze povijesti, kulture i prirode, dalje analizirane kroz dostignuća u umjetnosti, glazbi, kroz tradiciju, kuhinju, sport, zdravi život… Svi ovi elementi stvaraju Stablo života svake pojedine osobe koje raste iz korijenja čvrsto utemeljenog u povijesnoj pozadini obitelji, rodnog grada i domovine. Jake veze s kulturom i prirodom zavičaja čine stablo još jačim i plodnijim.

Aktivnostima projekta stvorit će se atmosfera poticajna za cjeloživotno učenje i „učenje kako učiti“, čak i nesvjesno, preko izvora s kojima smo čitav život u neprestanom dodiru. U 21. stoljeću definicija pismenosti potpuno se mijenja: nije dovoljno znati čitati, važno je naučiti kako učiti. Učenici će biti uključeni u  neformalno učenje kao aktivni sudionici. „Hodat će“ sa svojim vršnjacima, stvarno i metaforički, dijeliti razmišljanja, surađivati u kontekstu socijalne i kulturne raznolikosti.

Kreirat će se projektna web stranica, logo, blog i galerija slika, provesti natjecanje u izradi postera. Pomoću suvremenih računalnih tehnologija učenici – sudionici će:

  • označiti stazu od kuće do škole QR-kodovima s više informacija (o povijesnim činjenicama, s fotografijama, videom…)
  • proći raznim putevima u prirodi i skupiti fotografije, zvučne i video zapise, uzorke… i načiniti prezentacije
  • načiniti razne igre povezane s glazbom, plesom, hranom, prirodnim ljepotama i umjetnošću zemlje
  • uključiti se u pripremanje tradicionalnih jela drugih zemalja
  • izraditi postere o 10 preporuka za zdrav doručak, kombinirajući tradicije partnerskih zemalja
  • načiniti interaktivne karte zemalja s informacijama o umjetnosti, obrtima, glazbi, sportu, hrani… različitih dijelova neke zemlje
  • naučiti izrađivati proizvode koje će moći prodati s dobrotvornim ciljem
  • proći neke popularne i važne povijesne staze pojedinih zemalja
  • načiniti dnevnike putovanja nakon svake mobilnosti
  • sudjelovati u završnoj izložbi postignuća projekta
  • podijeliti rezultate projekta sa širom zajednicom.

Devet je partnerskih škola: dvije iz Finske a ostale iz Slovačke, Hrvatske, Italije, Španjolske, Turske, Grčke i Islanda. Dvije su strukovne škole, ostale su opće srednje škole. Neke su već ranije uspješno provodile EU projekte, tri škole uključuju se prvi put. Putem multikulturalnog dijaloga sudionici će osvijestiti i učvrstiti pripadnost široj, EU zajednici, njegujući vrijednosti građanskog društva i međukulturalne solidarnosti, boreći se protiv ksenofobije, rasizma i socijalne isključivosti. Upoznat će različite običaje, tradiciju, drukčiji mentalitet i način života. Naučit će cijeniti ne samo svoj kulturni identitet, već i ostale kulture. Bolje razumijevanje različitosti priprema je za suočavanje s izazovima globaliziranog svijeta današnjice.

I učenici i nastavnici će učvrstiti znanje stranog jezika i usavršiti svoje računalne kompetencije. Korištenje računalnih tehnologija nastavnici će integrirati u svakodnevnu nastavu i učiniti je zanimljivom, povisiti motivaciju učenika i izboriti se protiv profesionalne stagnacije.

    

        


 


Vijesti

''WAY TO GO-paths of life'' u Pyrgosu, Grčka (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 29. 4. 2016.

 

 

U sklopu aktivnosti Erasmus+ projekta „WAY TO GO-paths of life“ od 17. do 23. travnja 2016. učenici Anamarija Petrović, Jelena Rafaj, Nikolina Ricijaš, Nino Martinić i Marin Števinović, u pratnji nastavnica  Lovorke Lučić i Sanje Markuš, boravili su u domovima svojih vršnjaka u gradu Pyrgosu na poluotoku Peloponezu u Grčkoj.

Putovalo se avionom preko Beograda i Atene, a zatim još četiri sata autobusom do udaljenog grada s 30 000 stanovnika, 5 km od obale Jonskog mora.

Nakon dobrodošlice, promocije filmova i prezentacija o prošlosti zemalja iz kojih dolaze svi su učenici sudionici sastanka sudjelovali u dinamičnom timskom računalnom kviz natjecanju o poznavanju povijesnih staza svih osam uključenih europskih država. Natjecanje i druženje na školskom igralištu i prostorima škole ubrzo je razbilo prvobitnu nelagodu. Slijedilo je pet nezaboravnih dana s mnogim sklopljenim prijateljstvima. Naši su učenici osjetili način života u Grčkoj, zemlji koja se bori s ekonomskom krizom, ali zadržanog vedrog duha i nevjerojatne gostoljubivosti, družili su se tijekom dana i navečer izlazili u grad sa svim ostalim novostečenim prijateljima.

Tema susreta bila je povijest, koje u toj grčkoj pokrajini na Peloponezu ne nedostaje. Posjećena su tri arheološka muzeja: grada Pyrgosa, pokrajine Ilije i antičke Olimpije, a zatim i Muzej antičke tehnologije s mnogim nevjerojatno domišljatim izumima iz vremena antičke Grčke, srednjevjekovni dvorac Chlemoutsi kojeg su osnovali križari u 12. stoljeću, posjetili su pravoslavnu crkvu i neoklasicističko kazalište arhitekta Ernsta Zillera…

Najdojmljiviji bio je izlet u antičku Olimpiju, izvorišno mjesto olimpijske ideje natjecanja za vrijeme kojih nestaju sva neprijateljstva. Prisustvovali smo i nevjerojatno lijepoj svečanosti  prijenosa vatre i paljenju olimpijske baklje koja će otputovati u Brazil na otvorenje ovogodišnjih olimpijskih igara. 

Večerima smo se družili na projekcijama filmova nagrađenih na Međunarodnom festivalu filmova djece i mladeži koji se tradicionalno održava u Olimpiji – Pyrgosu. Mnogi su bili s porukom o nenasilju, očuvanju okoliša, razbijanju rasnih i vjerskih predrasuda… 

Predstavnici svih škola potpisali su povelju o širenju olimpijskog duha i prestanku svih neprijateljstava i ratova, sprječavanju tragedije izbjeglištva i poštovanja ljudskog života i dostojanstva u svakom kutku zemaljske kugle.  Plesali smo zajedno tradicionalne grčke plesove, probali neizostavnu grčku salatu, musaku, umak tzatziki, gyros sendviče i souvlaki - ražnjiće, raznovrsne kolače… Kupali smo se na dugim pješčanim plažama i izlazili navečer u kafiće na glavnom gradskom trgu.

Rastanak nije bio lagan, pala su obećanja za dugotrajna prijateljstva i ponovne susrete, u nekoj drugoj zemlji u neko drugo vrijeme…

Galerija.                                                            

Sanja Markuš, koordinatorica projekta




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju