Projekt Šafran

Autor: Krasnodor Mikša, 10. 11. 2011.

Projekt šafran (The Crocus Project) je cjelogodišnja aktivnost u koju se uključuju svake godine škole iz cijeloga svijeta, pa i naša. Projekt šafran na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland) opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koje su umrla u Holokaustu.

Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koji su židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.

Šafran cvate otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust 27.siječnja.

Nakon lijepog uvodnog govora našeg profesora povijesti Petra Videka uputilo se 58 vrijednih i motiviranih učenika u školsko dvorište posaditi šafrane. U tome su sudjelovali i profesori: Sanja Videk, Mara Ivančević, Tajana Sedak-Benčić, Štefica Sukreški i ravnatelj Zlatko Radman.

Nadamo se da će sve nas, naše goste i prolaznike žuti šafrani u proljeće podsjetiti na našu tradicijsku akciju i ono najvažnije: da će se sjetiti sve djece žrtava holokausta.

Više o sadnji šafrana pogledajte u galeriji.

Marela Hrkač