Natječaj "Ljudi za ljude!"

Autor: Daniela Usmiani, 6. 11. 2010.

Delegacija Europske unije u Republici Hrvatskoj raspisala je 18. listopada natječaj za učenike srednjih škola pod nazivom: “Ljudi za ljude“. Natječaj je otvoren do 1. prosinca 2010. godine, a provodi se u okviru Europske godine borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.

Za sudjelovanje u natječaju učenici trebaju pokazati da su nekome pomogli ili poduzeli konkretne i inovativne aktivnosti u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti u svojoj životnoj sredini te ih dokumentirati u audio-vizualnom obliku poput fotografija, prezentacija ili kratkog filma. Pobjednici natječaja, uključujući i njihove mentore, bit će nagrađeni putovanjem u Bruxelles.

Informacije o tijeku natječaja možete pratiti i na web stranici Delegacije Europske unije:
www.delhrv.ec.europa.eu

Natječaj Delegacije EU “Ljudi za ljude”

Delegacija Europske unije u Republici Hrvatskoj otvorila je 18. listopada natječaj pod nazivom “Ljudi za ljude“ za učenike srednjih škola diljem Hrvatske. Natječaj se provodi u okviru Europske godine borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, a pokrenut je povodom Međunarodnog dana borbe za iskorjenjivanje siromaštva (17. listopada).

Natječaj je otvoren do 1. prosinca 2010. godine.

Uvjeti sudjelovanja

Za sudjelovanje u natječaju potrebno je pokazati da ste nekome pomogli ili poduzeli konkretne i inovativne aktivnosti u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti u svojoj životnoj sredini te ih dokumentirati u audio-vizualnom obliku.

Dakle, ako ste se odlučili na projekt koji će napraviti korak u borbi protiv siromaštva ili će pomoći boljoj uključenosti svih stanovnika u zajednicu predstavite nam svoj projekt u nekom od audio-vizualnih formata poput fotografija, prezentacija, kratkog filma ili slično*. Ukoliko želite, pošaljite nam i kratak pismeni opis aktivnosti.

Na natječaj se možete prijaviti individualno ili u grupi do tri učenika. Također, možete imati mentora koji će vam pomoći u obavljanju zadatka.

Uz vaš rad, potrebno je navesti vaše kontakt podatke: ime i prezime, adresa, dob, škola i mentor. Ako se prijavljujete kao grupa, navedene podatke je potrebno navesti za svakog od članova grupe.

Kriteriji ocijenjivanja

Pri ocjenjivanju radova naglasak će biti stavljen na učinak, inovativnost i kreativnost same aktivnosti koju su učenici poduzeli u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti kao i njezinu održivost. Uz to, ocjenjivat će se i način te kvaliteta predstavljanja učinjenog.

Radove će ocijeniti stručni žiri Delegacije Europske unije.

Po završetku postupka ocjenjivanja, imena pobjednika će sredinom prosinca biti objavljena na web stranici Delegacije Europske unije: www.delhrv.ec.europa.eu.

Nagrade

Pobjednik/ci natječaja, uključujući i mentora, bit će nagrađeni putovanjem u Bruxelles, dok će dobitnik/ci druge nagrade osvojiti jednosemestralni tečaj stranog jezika po vlastitom izboru, a treće nagrađeni set vrijednih knjiga.

Po završetku natječaja, najbolji će radovi biti i predstavljeni odnosno izloženi u Informacijskom centru Europske unije.

Podnošenje prijava

Radove je potrebno poslati u elektronskom obliku (DVD, CD ili USB) poštom na adresu:

Informacijski centar Europske unije

Trg žrtava fašizma 6

S naznakom: ZA NATJEČAJ.

Rok za podnošenje prijava je 1. prosinca 2010. Radovi poslani nakon spomenutog roka neće se uzimati u obzir.

Za dodatne informacije, pošaljite upit na info@euic.hr

Ciljevi

Unatoč dobroj gospodarskoj razvijenosti država članica Europske unije, oko 84 milijuna Europljana živi u siromaštvu i nije u mogućnosti podmiriti svoje temeljne potrebe. U vrijeme globalne krize taj je problem još izraženiji zbog porasta nezaposlenosti i neimaštine. U takvim situacijama, najranjivije skupine ljudi plaćaju najvišu cijenu - socijalnu isključenost.

Socijalna isključenost je proces u kojem se određene grupe građana sistematski isključuju iz društva i društvenog života što često vodi do kršenja ili neostvarivanja njihovih prava - ljudskih, ekonomskih i socijalnih. Socijalna isključenost smatra se jednim od najznačajnijih problema suvremenog doba jer vodi do smanjenja produktivnosti društva u cjelini.

Najčešći su razlozi socijalne isključenosti različite vrste diskriminacije – na temelju nacionalnosti, spola, seksualne orijentacije, dobi, invalidnosti, gospodarskog statusa itd. Siromaštvo je ujedno i uzrok i posljedica socijalne isključenosti.

Ni Hrvatska nije imuna na problem siromaštva i socijalne isključenosti. Zato je Delegacija Europske unije pokrenula natječaj za učenike srednjih škola kako bi skrenula njihovu pozornost kao i pozornost javnosti na ovaj problem te ih potaknula na aktivno osobno djelovanje u pogledu borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.

* Delegacija EU u Republici Hrvatskoj zadržava pravo korištenja pristiglih radova.