Večer matematike

Autor: Krasnodor Mikša, 13. 12. 2019.

Teme ovogodišnje Večeri matematike bile su origami i escape room.

Origami je umjetnost savijanja papira. Ne postoje precizni podaci o tome kada je nastao, no povezuje se s izumom papira u Kini oko 2. stoljeća pr. Kr., a pravi je procvat doživio u Japanu gdje se tretira kao nacionalna umjetnost.

Učenici 2. Ma, 2. Mb, 1. Mb i 2. G izrađivali su geometrijske modele, ali i razne ukrase od papira kojima ćemo okitit školsku jelku.

Matematička učionica bila je organizirana kao Escape room. Nastavnice matematike pripremile su zanimljive zadatke koje je trebalo riješiti i odgonetnuti troznamenkastu šifru. Oni koji su otkrili šifru u kutiji s ključem pronašli su i slatkiše za nagradu. Tim koji je najbrže pronašao odgovore i izašao iz sobe dobio je dodatnu slatku nagradu.

Cilj je Večeri matematike popularizacija matematike te poticaj učenika za nastavak matematičkog obrazovanja. Organizator Večeri je Hrvatsko matematičko društvo.

Tekst: Jasenka Mutak

Slike: Matija Stanić i Mihael Mirt