« Svibanj 2020 »

Erasmus4ever Erasmus4future
Autor: Daniela Usmiani, 14. 5. 2019.

U okviru aktivnosti transnacionalne suradnje  koja se održala u Firenci u Italiji od 7. do 9. svibnja 2019.pod nazivom „Erasmus4ever Erasmus4future“  nastavnica Daniela Usmiani sudjelovala je na međunarodnoj konferenciji u organizaciji talijanske i francuske nacionalne agencije za program Erasmus+.

Nastavnica je bila jedan od predstavnika odgojno-obrazovnih institucija RH, a pridružile su ime se i predstavnice Agencije za mobilnost i programe EU.

Osim zajedničke radionice u osmišljavanju obilježja nove Erasmus+ alumni mreže kojom bi se dodatno promovirale aktivnosti Erasmus+ programa te omogućila dodatna pomoć novim korisnicima programa 9. svibnja održana je tematska konferencija pod nazivom „United in diversity“ na kojoj su prisustvovali predstavnici talijanskih i europskih institucija. Tijekom konferencije uručene su i nagrade dobitnicima European Language Label 2018 (Europske jezične oznake kvalitete za 2018. godinu).

Tijekom sva tri dana Firenca je odisala duhom Erasmus+ programa. Na trgu Piazza della Repubblica nalazio se štand s Erasmus+ oznakama. Mladi, aktivni sudionici programa izvodili su plesne točke i dijelili flajere.

Najinteresantniji dio aktivnosti bio je drugi dan tijekom kojeg smo imali priliku biti Erasmus+ ambasadori i aktivno promovirati Erasmus+ u lokalnoj zajednici. Podijeljeni u međunarodne timove posjetili smo osnovne i srednje škole te u  razgovoru s učenicima podijelili vlastita iskustva i odgovarali na njihova mnogobrojna pitanja. Tako je zajedno s još 8 kolega iz Francuske, Poljske, Latvije i Italije nastavnica Daniela Usmiani sudjelovala prezentaciji Erasmus+ programa u osnovnoj školi I.C.Spinelli u Firenci.

Nakon kratke prezentacije Erasmus+ i eTwinning programa od strane talijanskih predstavnica nacionalne agencije slijedio je razgovor s učenicima. Bile su dvije dobne grupe učenika kojima smo razgovarali (od 10 i od 13-14 godina).

U razgovoru s učenicima kolegica je najprije upoznala učenike kroz kratki kviz s Hrvatskom. Pitanja su bila vezana za Zagreb, more, naše sportaše o kojima su učenici i najviše znali. Najuspješniji su dobili i slatke poklone koje su kasnije podijelili s prijateljima. Nakon toga su učenici intervjuirali goste tako da je nastavnica govorila i o svojim hobijima, knjigama koje voli, gradovima koji su joj ostali u sjećanju, a također je i podijelila iskustva rada i primjere projekata koje je provodila kako u eTwinning programima koje kao eTwinning ambasadorica u RH redovito provodi i promovira, tako i Erasmus+ projektima.

Sudionici aktivnosti imali su prilike uživati i u kulturno umjetničkim ljepotama Firence jer su sva događanja bila u predivnim prostorima Palazze Vechio, Palazzo Gondi i Fondacione Museo Frnaco Zeffirelli, a tijekom programa posjetili su poznatu crkvu Chiostro Santa Maria Novella i nezaboravnu galeriju umjetnosti Uffizi Galery.

Galerija slika