Znanjem do energetskih ušteda (video+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 2. 6. 2019.

U ponedjeljak je u Energetskom centru Bračak bio obilježen Energetski dan Krapinsko – zagorske županije pa se tim povodom održala završnica 10. izdanja projekta „Znanjem do energetskih ušteda“ na kojem je naš učenik Karlo Sinković osvojio prvo mjesto.

Projekt Znanjem do energetskih ušteda je jedan od prvih projekata Krapinsko-zagorske županije kojim je pokazana usmjerenost prema sustavnom obrazovanju djece o važnostima održivog razvoja.  - Program 'Znanjem do energetskih ušteda' je naš najstariji edukacijski program opće, a provodimo ga zajedno s Krapinsko-zagorskom županijom desetu godinu. U program su uključeno nekoliko dobnih skupina. Tu su dječji vrtići, osnovne i srednje škole, a svake godine organiziramo zavšeno natjecanje za najbolje učenike srednjih škola kod kojih se vidi napredak ne samo u znanju već i u pristupu - istaknuo je ravnatelj REGEA-e Julije Domac dodavši da riječ o temama energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energeije, klimatskih promjena.

- Djeca te teme odlično prihvaćaju i ovogodišnja tema je savršeno pogođena - rekao je Domac. Župan Željko Kolar pohvalio je rad i trud svih učenika, a pohvalio je suradnju Krapinsko-zagorske županije s REGEA-om.

- Ona je predvodnik edukacije i projekata o obnovljivim izvorima energije ne samo u Republici Hrvatskoj već i šire - istaknuo je Kolar dodavši da je jedan od dokaza taj da je Domac izabran po treći puta izabran za predsjednika FEDARENE. - To dokazuje da u Hrvatskoj postoje znanstvenici i stručnjaci koji mogu biti predvodnici pozitivnih promjena ne samo u Hrvatskoj, već i u čitavoj  Europi te mi u Hrvatskoj možemo 'prodavati' znanje, a ne samo sunce i more - objasnio je Kolar. Tijekom desetogodišnjeg trajanja programa obuhvaćeno je gotovo 2.200 učenika srednjih i osnovnih škola. Ove godine obuhvaćene su nove osnovne škole  Lijepa naša Tuhelj, Veliko Trgovišće, Mače, Marija Bistrica, Side Košutića Radoboj te srednje škole Konjščina, Zabok, Pregrada, Krapina, Bedekovčina i Oroslavje.  Prvo mjesto osvojio je Karlo Sinković iz Srednje škole Bedekovčina, drugo Valentina Ivanić iz Gimnazije Antuna Gustava Matoša Zabok, a treće je mjesto pripalo Gabrijeli Pugar iz Srednje škole Bedekovčina. - Ovo znanje o energetici će mi pomoći u daljnjem školovanju, i kad ću upisati fakultet, a nadam se da će i buduće generacije ići putem da se educiraju uz pomoć REGEA-e - rekao je prilikom dodjele Karlo Sinković.

Preneseno sa zagorje.com.