Ukupno: 481986
« Svibanj 2020 »

Aktivnosti transnacionalne suradnje u Latviji (galerija)
Autor: Krasnodor Mikša, 16. 9. 2019.

S ciljem pronalaženja metoda kako povećati zapošljivost učenika i kako ostvariti bolju suradnju sa svijetom rada poticanjem mobilnosti učenika i nastavnika srednjih škola unutar programa Erasmus+, u organizaciji nacionalne Agencije za mobilnost i programe Europske unije, nastavnica Sanja Markuš sudjelovala je na Aktivnosti transnacionalne suradnje „Erasmus+ boosting employability and promoting cooperation in the world of work“ u baltičkoj državi Latviji.

Na seminaru su sudjelovala 84 sudionika iz 17 europskih zemalja. Osim uvodnog upoznavanja sa stanjem na tržištu rada u Latviji, problemima i poduzetim koracima da se prepreke i negativnosti umanje, obaviješteni smo o mogućnostima koje za učenike i nastavnike srednjih škola, studente i mlade pružaju Erasmus+ projekti.

Kolege iz Škotske, Nizozemske, Latvije, Njemačke i Finske prezentirali su uspješan način provedbe projekata koji uključuju VET mobilnosti, uglavnom učenika na osposobljavanju u inozemstvu.

Nakon prezentiranih primjera dobre prakse (npr.: Hilla Helasari, Finland: Projekt „New Talents“, „Creating New Multicultural Brand“ https://www.youtube.com/channel/UCvrXcR-KMdFZSRdbMsg6PcA) u radnoj grupi strukovnog obrazovanja diskutiralo se kako svladati prepreke koje se javljaju prilikom prijave, pripreme, organizacije i provedbe Erasmus+ projekata u strukovnim školama. Razmijenjeni su kontakti sa školama i institucijama koje mogu pomoći u pronalaženju adekvatnog radnog mjesta za učenje temeljeno na radu za učenike i nastavnike na mobilnosti, korisne za prijavu u novom krugu Erasmus+ natječaja u području strukovnog obrazovanja u veljači 2020. koja je planirana Strategijom internacionalizacije Srednje škole Bedekovčina. Pronalaženje partnerskih institucija  i radnih mjesta moguće je na platformi REFRAME https://www.reframe-wbl.eu/en/.

Kao zaključak skupa predstavljena je studija Baltičkog instituta društvenih znanosti o zadovoljstvu sudionika strukovnih mobilnosti i dane su informacije o novom Erasmus+ programu za razdoblje 2021. – 2027., s dvostruko više planiranih sredstava i mobilnosti, a kao novost bit će moguća i međusektorska suradnja institucija.

Veselimo se novim projektima u našoj školi i svakako preporučamo učenicima i nastavnicima da se prijave za neku od aktivnosti koja će se nuditi u narednom razdoblju!

Slobodno vrijeme iskoristili su za obilazak živopisne stare jezgre grada Rige, prijestolnice Latvije, i prošetali prekrasnom 40 km dugom pješčanom plažom na obali Baltičkog mora u Jurmali.

Galerija.

Sanja Markuš