Ukupno: 481994
« Svibanj 2020 »

KNJIGA I IN(F)O U DOBA KORONE
Autor: Krasnodor Mikša, 31. 3. 2020.

Poruke utjehe i ohrabrenja od našeg knjižničara Željka Kemeca.

Hej, svi vi, mili moji!

Nadasve uvažavani školski knjižni moljci, istinski kulturoljupci, a i oni drugi… Od knjiga se lakše diše, a od kulturnih sadržaja i obrazovne nadgradnje u ova vremena manje glava boli.

Dragi moji prijatelji, učenici i kolege po kruhu nasušnome i nevolji koja nas sve zajedno snađe!

Svi vi, milom ili silom prisiljeni na kulturne i duhovne sadržaje u ova koronična vremena, dodatno ušlagirana podrhtavanjem tla, pustinjskim lebdećim česticama, snježnim padalinama i ostalim burnim pustolovnim iznenađenjima.

Ne biste li obogatili svoj društveni i duševni život, šaljem vam iz sigurne daljine (distance od najmanje 20-ak kilometara) par utješnih preporuka za kulturne sadržaje kojima možete, možda, oslabiti kukavičluk, osnažiti hrabrost i, onako usput, pozaliječiti tlačeću i dosadnu stvarnost.

Od mene, za sada, primite tek utješni šapat, uz treptaj nade u beskrajnoj noći.

Ostajte mi živi i vrijedni, no nadasve zdravi u ovoj novoj virtualnoj zbilji. Do sljedećeg susreta bez maski na licu, do vrlog novog svijeta poslije korone.

Ponizno vaš knjižničar Željko K.

P.S. Poštovani učenici, drage kolegice i cijenjeni kolege, šaljem Vam na uvidi moguću zanimaciju: popis online kulturno-duhovno-zabavnog sadržaja iz knjižničarske domene što prikupiše vam pedagoginja Tanja i knjižničar Željko

Kako je smijeh i humor prokušani ponajbolji narodni lijek, toplo Vam preporučam da pogledate dva filma koja će vas nasmijati do suza:

• po literarnom predlošku romana Jaroslava Hašeka „Dobar vojak Švejk“ (Karel Stehka, 1957.) – ova urnebesna komedija ismijava militarizam tijekom Prvog svjetskog rata
  • „Praznični dan“ (Jacques Tati, 1949.) – o borbi pojedinca, u ovom slučaju nadobudnog seoskog poštara (na biciklu) sa čudesnim izumima suvremenoga svijeta i novoga tehniziranoga doba.