Agrotehničari na stručnoj praksi u Italiji

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 6. 2024.

Učenici Srednje škole Bedekovčina odradili su dvotjednu stručnu praksu u Teramu, Italija. Mobilnost je ostvarena kroz Erasmus+ VET akreditaciju projekta „Future in our hands“, a domaćin im je bila „Istituto d´Istruzione Superiore Di  Poppa Rozzi“.

Škola Di Poppa Rozzi, u regiji Abruzzo, ima dugogodišnju tradiciju u poljoprivredi i ugostiteljstvu, a obrazuju poljoprivredne tehničare, vinare, stručnjaka za hranu i vino, slastičare i slično.

Na stručnu praksu upućeni su agrotehničari 3. i 4. razreda jer škola u Teramu ima vrlo dobro organiziranu praktičnu nastavu na poljoprivrednim poligonima vezanima uz tehnologiju proizvodnje vina, maslinovog ulja, meda i proizvodnje sira. Glavni dio praktične nastave učenici su obavljali u školskim laboratorijima provodeći analizu tla i vina, organoleptičkih svojstava maslinovih ulja i meda. Istraživali su nametnike i bolesti vinove loze te suzbijanje istih.

Osim praktične nastave iz poljoprivrede, u okviru koje su učenici radili na poljoprivrednom dobru, brali usjeve i pripremali ih za proizvodnju, na nastavi su učenici u kemijskom laboratoriju izrađivali kozmetiku na bazi biljnih preparata: balzame, kreme, losione pod budnim okom kemičara, a okušali su se i u proizvodnji sira, odradili ukrasnu rezidbu maslina te testirali vina koja se proizvode u ovoj školi.

Uz praktični dio nastave, učenici su posjetili Rima, upoznali se s glavnim znamenitostima poput Coloseuma, Rimskog foruma, fontane di Trevi, Anđeoske tvrđave i mnogih drugih, a u Vatikanu s bazilikom svetog Petra. U slobodno vrijeme nakon praktične nastave učenici su posjetili i lokalna turistička mjesta Guilianovu s prekrasnim pješčanim plažama i grad Pescaru.

Daniel Gavran