Zvirek

Adresa odgojno-obrazovne ustanove: Ljudevita Gaja 1, Bedekovčina

Telefon: 049/213-514

e-mail: sskola-bedekovcina@kr.t-com.hr

Godina osnutka zadruge: 2003.

Voditelj učeničke zadruge: Davor Stanković

e-mail: davor.stankovic1@skole.hr

Učenička zadruga Zvirek u Srednjoj školi Bedekovčina djeluje kao dobrovoljna učenička organizacija od 2003. godine. Okuplja učenike u različite aktivnosti i sekcije kako bi ih potaknula na razvoj kreativnosti, inovativnosti, radnih navika, odgovornosti, poduzetnosti te suradnje, a svojim aktivnostima zadruga nastoji prenijeti znanje i svijest o važnosti očuvanja prirode i prirodne baštine te pučkom stvaralaštvu na mlađe generacije učenika.

Aktivnosti

Sve aktivnosti zadruge potiču timski rad, suradnju i koordinaciju među članovima sekcija. Cilj je potaknuti učenike na praktičnu primjenu znanja, razvoj timskog duha te svijesti o važnosti očuvanja viših kvaliteta u lokalnoj zajednici. Ključna odrednica učeničkog zadrugarstva proizlazi iz dobrovoljnog sudjelovanja učenika koji samostalno odlučuju kojim će se aktivnostima pridružiti u okviru učeničke zadruge. Učenička zadruga Zvirek redovito se angažira na lokalnim sajmovima i smotrama, a svake godine sudjeluje na županijskim smotrama Učeničkih zadruga Krapinsko-zagorske županije te na različitim kulturnim manifestacijama.

Zadruga Zvirek nije samo prostor za stvaranje, već i živi društveni mehanizam koji promiče vrijednosti poput suradnje, očuvanja kulturne baštine te njegovanja prirode. Učenici dobivaju priliku primijeniti stečena znanja u praksi, kako u osobnom životu, tako i u lokalnoj zajednici te šire. Učenička zadruga Zvirek ostaje predana promicanju inovacija, tradicije i suradnje među svojim članovima, kontinuirano doprinoseći zajednici i stvarajući inspirativno okruženje za razvoj svojih članova.

Sekcije

1. Cvjećarska sekcija

Cvjećarska sekcija aktivno sudjeluje u izradi unikatnih buketića od raznolikog cvijeća i dekorativnih predmeta prilagođenih različitim prigodama poput adventa, Božića, Uskrsa i drugih događanja. Osim prigodnih buketića, cvjećarska sekcija sudjeluje i u ukrašavanju prostora za različite događaje unutar škole ili lokalne zajednice. Njihovi radovi postaju neizostavan dio svečanosti obogaćujući atmosferu svojom ljepotom i originalnošću.

Voditelj sekcije: Božica Slivnjak Kruhek

2. Keramičarska sekcija

Keramičarska sekcija posvećena j izradi predmeta od gline inspiriranim tradicijskim vrijednostima Hrvatskog zagorja. U kreativnom izražavanju članova sekcije izranjaju unikatni predmeti koji oživljuju duh Zagorja. Ovi predmeti ne samo da su umjetnički izrađeni, već i odražavaju duboko ukorijenjenu povezanost s lokalnim identitetom. Ova sekcija nije samo radionica keramike, ona je mjesto gdje se njeguje i prenosi bogato naslijeđe zagorskog lončarstva suvremenim umjetničkim izrazom.

Voditelj sekcije: Mladen Gorički

3. Sekcija organizacije poljoprivredne proizvodnje

Sekcija organizacije poljoprivredne proizvodnje ima višestruke zadatke i aktivnosti usmjerene prema razvoju smisla za trgovinu i praktičnoj primjeni znanja za osmišljavanje marketinških strategija za plasiranje proizvoda na tržište, razvijanje svijesti o važnosti lokalne poljoprivrede, pripremu proizvoda za prodaju i poticanje inovacija.

Voditelj sekcije: Davor Stanković