> Projekti  > EU projekti  > Agroeduca
AGROEDUCA

Pozadina ovog projekta

U RH 30,81 % stanovništva nema ključne kompetencije (bez i samo s osnovnom školom), a samo 2,3 % osoba uključeno je u obrazovanje odraslih.

Karlovačka, Krapinsko-zagorska i Međimurska županija imaju 24.728 nezaposlenih, od toga 1018 s poljoprivrednom kvalifikacijom (HZZ-2/2015).

Oni su ciljna skupina-1 iz koje će se izabrati 280 osoba za osposobljavanje.

Od 2002. broj zaposlenih u poljoprivredi pao je sa 70.000 na 31.000 (St. ljetopis, 2012.).

Država stimulira poboljšanje obrazovne strukture vezujući subvencije uz obavezne edukacije. Kako ih se većina naplaćuje, nezaposleni se u njih ne uključuju.

Projekti su prilika za (besplatno) stjecanje novih kompetencija i veće zapošljavanje.

Problemi obrazovnog sustava

Ustanove pridonose slabom odazivu zastarjelim programima, opremom i nemotiviranim osobljem.

Ciljevi

Projektom AGROEDUCA želimo povećati kompetencije i zapošljivost polaznika, pa je ovo prilika da osuvremenimo kvalitetu i relevantnost postojećih programa osposobljavanja i ojačamo profesionalne kapacitete.

Specifični ciljevi su (ono što stvarno možemo napraviti):

1. Razvijanje standarda zanimanja i kvalifikacija, modernizacija postojećih i razvoj novih programa osposobljavanja te osiguranje kvalitete rada i poučavanja jačanjem materijalnih i kadrovskih kapaciteta Prirodoslovne škole Karlovac, Srednje škole Bedekovčina i Gospodarske škole Čakovec

2. Umrežavanje dionika obrazovanja odraslih i realizacija programa osposobljavanja.

Te ciljeve ćemo ostvariti tako da razvijemo:

a) 3 standarda zanimanja i 1 standard kvalifikacija

b) moderniziramo 3 postojeća i kreiramo 3 nova programa koji su nastavak osnovnima.

Ciljnu skupinu-2 (osoblje partnera) ćemo educirati u:

a) 3 stručna područja (aranžiranje, vinarstvo i voćarstvo)

b) 4 andragoška područja

c) izradi nastavnih materijala i priručnika za kombinirano i učenje na daljinu

d) stručnom ekskurzijom, konferencijom, okruglim stolom

e) samovrednovanjem 3 škole

f) 4 radionice izrade standarda zanimanja, kvalifikacija i programa

g) nabavi opreme.

Specifičan cilj 2 ćemo ostvariti sporazumima svih sudjelujućih i edukacijom ciljne skupine-1 "nezaposleni i neaktivni", ukupno 280 osoba iz 3 županije (20 osoba po programu) za:

-voćar(ka)
-voćar(ka) integrirane proizvodnje i tradicionalne prerade na OPG-u
-vinogradar(ka)
-vinar(ka) za OPG
-cvjećar(ka)
-aranžer(ka) cvjetnih instalacija i prostora

Edukacije se provode na osnovnom i na višem nivou s po 3 programa.