400 godina Shakespearea

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 12. 2016.

Cijele ove godine obilježava se 400 godina od smrti jednog od najznačajnijih književnika u povijesti književnosti, Williama Shakespearea, pa su učenici, kombiniraući nastavu Engleskog i Hrvatskog jezika, obilježili ovu važnu godišnjicu.

William Shakespeare rodio se (kršten je) 26. travnja 1564. u Stratfordu na Avonu, a umro 23. travnja 1616. (po julijanskom kalendaru), na isti dan kada je umro i španjolski renesansni romanopisac Miguel de Cervantes. Shakespeare je jedan od najznačajnijih pisaca u ljudskoj povijesti, najznačajniji književnik engleskog govornog područja i jedan od najizvođenijih svjetskih dramatičara.

Tijekom života Shakespeare je bio poznat i kao kazališni producent, privatnik, glumac i posjednik, ali je najpoznatiji po svojim dramama i sonetima. Neke od najpoznatijih, najizvođenijih i više puta ekraniziranih drama su Hamlet, Macbeth, Kralj Lear, Julije Cezar, Romeo i Julija, Othelo i Tit Andronik. U svojim dramama iznosi općeljudske probleme i mane s kojima se likovi ne mogu boriti pa završavaju tragično.

U sklopu ove godišnjice, koja se obilježava u svim zemljama svijeta, prošlogodišnji i ovogodišnji učenici, obrađujući Shakespearea na hrvatskom i engleskom jeziku, u sklopu predmeta, plakatima, prezentacijama i nastavom obilježili su njegov život i razdoblje.

Prošle školske godine učenici 2. G razreda (ovogodišnji 3. G) zajedno s profesorima Valerijom Smrekar i Borislavom Dukićem obradili su Hamleta na Engleskom jeziku interpretirajući djelo i izrađujući prezentacije o piscu i njegovom razdoblju,, dok je 3. Ga (ovogodišnji 4. Ga) izradio plakate.

Ove školske godine 2. Mb razred interpretirao je Hamleta na Hrvatskom jeziku, zajedno s prof. Krasnodorom Mikšom, dok su se u sklopu Engleskog jezika orijentirali na elizabetansko doba i kazalište Globe kojim je upravljao i držao dio vlasništva sam Shakespeare. Ujedno su napravili i prigodne plakate o Hamletu i Globeu.

Galerija.