100 milja Istre

Autor: Krasnodor Mikša, 16. 4. 2024.

Od 5. do 7. travnja 2024., u Umagu, na utrci „100 milja Istre“ održana je izvanučionička nastava 3. razreda fizioterapeutskih tehničara.

„Istria 100 by UTMB“ je svjetska utrka profesionalnih trkača koja je započela 2013. godine, a okuplja nekoliko tisuća trkača i gledatelja širom svijeta. Utrka je podijeljena u pet kategorija te svaki trkač ima svoju boju ovisno o udaljenosti koju trči. Najduža ruta je 168 km (100 milja) i njihova boja je crvena, plavi trče 110 km, zeleni 69 km, žuti 42 km i bijeli 21 km. Trkači trče po svim vremenskim uvjetima: kiši, snijegu, magli, suncu...

Nakon utrke fizioterapeuti su imali važnu ulogu u opuštanju i oporavku trkača. Učenici Doroteja Markuš, Borna Pungartnik, Noa Seitz i Fran Mokrović pod vodstvom nastavnika Petra Lendla, koji je i glavni fizioterapeut utrke, provodili su sportsku masažu i vježbe istezanja potrebitim sportašima. Učenici su savladali neke nove tehnike, usavršili engleski jezik i postojeće strukovne vještine te vidjeli dio fizioterapije koji je danas sve traženiji i u usponu.

Iskustva učenika:

Primijenili smo znanje iz fizikalne terapije, kineziterapije, a najviše iz masaže. Nakon istrčane staze Istrom trkači su došli u naš kabinet na masažu i istezanje mišića. Vidjeli smo i naučili nove stvari koje su iznimno važne za naše zanimanje. Razgovorom s trkačima, izmijenili smo razna iskustva te naučili nešto novo. Susreli smo se s raznim ozljedama mišića i naučili različite načine oporavka. Osim što smo tijekom tih nekoliko dana vidjeli različite zamore mišića na svakom trkaču, razmijenili smo iskustva iz različitih područja fizioterapije sa starijim i iskusnijim kolegama. (Doroteja Markuš, učenica)

Susreli smo se s raznim ozljedama, različitim reljefom i obujmom mišića, s vrlo napetim mišićima, tetivama i ligamentima, a također s različitim upalama i ozljedama te je svakom trkaču bilo potrebno drugačije postupiti, što je vrlo zanimljivo te je to odličan primjer da je svako ljudsko tijelo posebno i drugačije te svako drugačije odgovara na određene napore i prepreke (svatko je jedinstven). Također, naučio sam da se svakom treba pristupiti individualno te sam poradio na vještinama engleskog jezika. (Noa Seitz, učenik)

U radu na terenu imao sam priliku susresti se s raznolikim skupinama ljudi, od iskusnih ultramaratonaca do onih koji su se tek upustili u ovu izazovnu avanturu. Svaka priča koju sam čuo, svaki izazov s kojim su se trkači suočavali, dodatno su potaknuli moju strast prema fizioterapiji i pomaganju drugima. Naučio sam mnogo novih tehnika masaže i pristupa radu na mobilnosti, što će mi svakako koristiti u budućem radu s pacijentima. Osjećaj zadovoljstva koji sam imao pružajući pomoć trkačima masažom i savjetima o oporavku neopisiv je. Zahvaljujući ovoj nevjerojatnoj prilici, stekao sam dragocjena iskustva koja će mi vječno ostati u sjećanju i biti temelj mog daljnjeg profesionalnog razvoja u području fizioterapije. (Borna Pungartnik, učenik)

Kada smo došli u prelijepi grad Umag, nismo mogli dočekati sljedeći dan kada će krenuti utrka i kada ćemo početi provoditi fizioterapijske postupke. Trkači su dolazili u raznim stanjima: neki su bili ranjeni zbog padova, većina su ih bila blatnjava nakon utrke i puni žuljeva. Bilo je jako zanimljivo i upoznali smo mnogo zanimljivih i različitih ljudi i dobili iskustvo i znanje kakvo se ne može tako lako dobiti. Bili smo sretni što smo stekli takvo iskustvo i ako mi se opet ukaže ovakva prilika da idem, opet bih definitivno išao i to preporučujem svima. (Fran Mokrović, učenik)

Petar Lendl