Tribina Kluba liječenih alkoholičara

Autor: Krasnodor Mikša, 10. 12. 2015.

U utorak, 8. prosinca 2015., povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, u našoj je školi održana tribina s članovima Kluba liječenih alkoholičara Jezera, Bedekovčina.

Klub su predstavljali stručni djelatnik Željko Postonjski, soc. radnik, te jedan od korisnika kluba, a od učenika nazočni su bili 1. G, 1. Ma te 4. Mb razred.

Učenici su saznali neke manje poznate stvari o ovisnosti o alkoholu, kao što su činjenice da je svako pijanstvo mali moždani udar, da svako "gubljenje filma" uslijed pijanstva ostavlja trag na mozgu te da je mladoj osobi dovoljno pola godine pretjeranog pijenja da počne razvijati simptome bolesti.

Pored činjenica, čuli su i stvarne ljudske priče o različitim razlozima zbog kojih ljudi počinju piti, a u osnovi svih je osjećaj nesretnosti i nezadovoljstva nečime u njihovom životu. Također, osvijestili su da alkoholizam kao i druge bolesti čini bolesnima ne samo tu osobu, već i sve one koji je vole.

Zato je bilo važno da dobiju sliku o tome kako rade klubovi liječenih alkoholičara i zašto je u borbi protiv ovisnosti važna obiteljska podrška i uključivanje članova obitelji ovisnika u klub.

Tomislav Čekolj