Dan mimoza (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 24. 1. 2016.

Učenici Medicinskog učilišta škole, zajedno sa svojim nastavnicama obilježili su "Dan mimoza" organizirajući u centru Bedekovčine, školi i Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana prodaju mimoza po obilježavajući Dan prevencije raka maternice.

Dan mimoza je akcija koja se provodi svake godine na nivou cijele zemlje, treću subotu u siječnju, a predstavlja dan prevencije raka vrata maternice. Cvijeće mimoza je inače simbol osjetljivosti i nježnosti, a istovremeno i rani vijesnik proljeća.

Rak vrata maternice ili rak grlića maternice je zloćudna bolest koja pogađa žene. Nastaje nekontroliranim rastom stanica koje čine vrat maternice. Najveći faktor rizika za oboljenje je infekcija uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV).

Rak vrata materice zauzima drugo mjesto, kako po učestalosti javljanja tako i po mortalitetu od ginekoloških karcinoma, odmah poslije raka dojke. Ovo oboljenje najčešće se javlja kod žena od 45. do 50. godine starosti. Oko 37 % oboljelih žena mlađe su od 35 godina, dok žene starije od 65 čine 10 % oboljelih.

Bolest se može spriječiti u 80 % slučajeva redovitim pregledom - Papa testom.

Učenici su također izradili i promotivne letke s uputama o načinima prevencije raka vrata maternice i bedževe koji su podijeljeni uz mimoze. Moto cijele akcije bio je "Odvojite minutu danas za Vaše zdravlje sutra", odnosno apeliralo se na žene da redovito, jedanput godišnje obave Papa test, bezbolnu pretragu u trajanju od samo jedne minute kojom će se ujedno i spriječiti  maligno oboljenje. Zagorci su još jedanput pokazali svoje veliko srce i odazvali se akciji, a novac koji je prikupljen bit će predan Zagorskoj  ligi za borbu protiv raka.

Galerija.

Učenici Medicinskog učilišta