Međunarodni dan borbe protiv raka

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 2. 2016.

We Can. I Can. -  Mi možemo. Ja mogu. - ovogodišnja  je tema Međunarodnog dana borbe protiv raka.

Kao zajednica ili kao pojedinci svi možemo učiniti svoj dio u smanjenju globalnog tereta uzrokovanog rakom. Svjetski dan borbe protiv raka prilika je da sami sebe upitamo što možemo zajedno, a što ja mogu učiniti u borbi protiv raka. Koju god akciju pokrenuli pod sloganom We can. I can, sigurno ćemo napraviti pomak u borbi protiv raka.

5 je jednostavnih i zlatnih savjeta u prevenciji zloćudnih bolesti:

1.       Reci NE pušenju, osigurati nepušačku okolinu, izbjegavati pasivno pušenje

2.       Pravilno se hraniti - raznoliko sa manjim obrocima tijekom dana, sprečavanje pretilosti i

redovitom fizičkom aktivnosti

3.       Smanjiti, regulirati i ograničiti konzumaciju alkohola

4.       Zaštititi se od infekcija koje uzrokuju rak (HPV, HIV, hepatitis B, C, Helicobacter pylori)

5.       Smanjiti, izbjegavati pretjerano izlaganje suncu.

Štefica Sukreški, dipl.med.techn.