Županijsko natjecanje LIK (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 29. 2. 2016.

Svečano otvorenje Izložbe likovnih radova, odabranih od članova županijskog povjerenstva za natjecanje LIK, održano je u petak, 26. veljače 2016., u osnovnoj školi Oroslavje. Županijsko povjerenstvo od pet članova pregledalo je 170 likovnih radova proslijeđenih iz 30 osnovnih škola i 12 likovnih radova iz 4 srednje škole.

Ove godine po prvi puta su na natjecanju u kategoriji 2A imale pravo sudjelovati i srednje strukovne škole s učenicima koji u svojim programima imaju predmete crtanje, slikanje i oblikovanje, kao i teoriju likovnih umjetnosti.

Učenici srednjih škola istraživali su likovno-umjetničko područje na temu 'Mediteran zavičaj temperamenta' i imali mogućnosti više različitih načina izražavanja u 2D i 3D tehnikama i toplo-hladnom kontrastu. U srednjim školama veličina likovnog rada ograničena je dimenzijama mape za 7. i 8. razred, za fotorafije je određen A4 format, za računalnu grafiku A3 format i za 3D prostorno rješenje ograničena je veličina rada do 30 x 30 x 30 cm.

Za državno natjecanje koje će se održati u Puli, a prema navedenim propozicijama, članovi županijskog povjerenstva za kategoriju 1A odabrali su 10 najkvalitetnijih likovnih radova učenika osnovnih škola i za kategoriju 2A 5 likovnih radova učenika srednjih škola.

Na izložbi su, uz odabrane radove za državno natjecanje, izloženi svi pristigli radovi iz srednjih škola.

Učenici naše škole Danijel Habjanec i Kristijan Juričan, 3. d, smjer soboslikar-ličilac istražili su u radu Tehnike kroz stilska razdoblja - kocka likovne tehnike karakteristične za mediteranske zemlje bliskog istoka koje su kasnije utjecale na kulturu u Europi (Egipat, Asirija, Perzija, Grčka, Rim). Za smještaj pet odabranih motiva zamislili su kocku sa šest ravnih ploha, tako svaka od ploha prikazuje jedan svijet, a sve zajedno bogatstvo svih poznatih svjetova antičkog vremena.

Karlo Pavetić, 3. G, smjer arhitektonski tehničar istraživao je u likovnom radu 3D interijer, film (3 min.), prostor i funkcionalne elemente prostora na zadanu temu, pri čemu otkriva važnost određenih elemenata prostora kao što je TV.

Nikola Novosel iz 3. G, smjer arhitektonski tehničar, oblikovao je idejno rješenje suvremenog objekta/zgrade istražujem otvoreni i zatvoreni prostor, uz motiv antičkog meandra koji formiram kao trodimenzionalni prostorni objekat.

Nagrađeni su radovi Marije Huić i Davida Mlakara iz 1. b, smjer proizvođač keramike, koji su prema kartama Europe i zemalja Mediterana ukazali na velike promjene granica i kako se Europa razvijala uz pomoć keramičke slagalice, pri čemu su države i pokrajine unutar carstava prikazane kao zasebne 'puzzle' čiji oblik je potrebno prepoznati i smjestiti na određeno mjesto.

Karlo Pavetić nagrađen je za Računalnu grafiku, fotografija, za vizualiziranje jednostavne suvremene prostorije s pogledom na mediteranski motiv, plažu, događanje na plaži i more.

Mentor svim učenicima na županijskoj izložbi bio je dr. art Robert Kuhar, prof.

Galerija.