4. P na praktičnoj nastavi u Zelini (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 3. 4. 2016.

Učenici 4. P razreda u sklopu praktične nastave posjetili su laboratorij za analizu vina Srednje škole u Zelini i Zavod za voćarstvo Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo.

U srednjoj školi su se upoznali s načinom na koji se obavlja analiza vina te od čega se ona sastoji. Učenici su sa sobom donijeli uzorke crnog i bijelog školskog vina. Na uzorcima školskog vina učenici su odradili vježbe određivanja količine vinske kiseline, volumni postotak alkohola te količinu slobodnog sumpora u vinu. Vježbe u laboratoriju bile su nadzirane od strane nastavnika Srednje škole Zelina.

Učenici i nastavnici srednje škole Zelina lijepo su nas ugostili te se nadamo da ćemo moći uzvratit posjet.

Nakon odrađene prakse u laboratoriju pošli smo posjetiti voćarsko pokušalištu. Voćarsko pokušalište djeluje u sklopu Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo u Donjoj Zelini. Uz pomoć stručnog vodstva upoznali smo se s funkcijom te ustanove.

Pokušalište se prostire na površini od 16 ha, a na toj površini zastupljene su sve voćne vrste koje je moguće uzgojiti u našim uvjetima. Funkcija centra je provođenje noviteta te testiranje sorata koje su razvijene van Republike Hrvatske. Također se unutar Centra nalazi gen banka autohtonih sorata. Funkcija te banke je sačuvati genetski potencijal naših starih voćnih sorata. U Centru rade  vodeći stručnjaci s područja voćarstva, tako da su učenici mogli dobiti odgovore na sva svoja pitanja.

Galerija.

Matija Mlakar