Erasmus+ projekt na Azorima (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 11. 9. 2016.

Nastavnik Ivan Pogačić proveo je dio ljeta na Azorskim otocima u sklopu Erasmus+ projekta Prema modernoj europskoj školi. Evo što kaže.

Dio ovog nezaboravnog ljeta proveo sam na Azorskim otocima udaljenim preko 3600 km od naše škole. Bilo je to u sklopu Erasmus+ Staff Mobility projekta koji je organizirao CHAIN foundation institut. Ime samog seminara je „In search of the Sunset: the Azores“, a na raspolaganju je i ove godine.

Azorski otoci teritorijalno pripadaju Portugalu pa sam, čekajući avion prema otočju, jedan dan proveo u njihovom glavnom gradu - Lisabonu.

Autonomnu regiju Azori ustvari čine 9 otoka koji su površinom gotovo jednaki kao i naših 9 najvećih otoka. Mi smo ih posjetili tri i to Terceiru, Faial i Pico. Kad kažem mi, mislim na 20 profesora iz različitih dijelova EU-a (Bugarska, Švedska, Njemačka, Poljska, Finska, Portugal, Nizozemska, Slovenija, Estonija i, naravno, Hrvatska). Seminar je trajao sedam dana, a u tom radnom tjednu obradili smo teme poput:

- globalna tektonika ploča -  Azori su vulkanski otoci nastali razmicanjem Euroazijske i Sjevernoameričke ploče

- vulkani - bili smo unutar kratera vulkana, obišli špilje nastale tokom lave, vidjeli fumarole

- gledali kitove - Azorske otoke uvijek posjećuju kitovi prilikom svojih migracija, a u prošlosti lov na njih bio je unosan posao. Danas je gledanje kitova turistički unosan posao.

- proučavali kulturu i povijest otočana - većina stanovnika bavi se uzgojem krava, ribarstvom, proizvodnjom vina, turizmom…

Bilo je to jedno nezaboravno iskustvo i svakako bi ovaj seminar preporučio svakom profesoru.

Galerija.

Ivan Pogačić