Dan zahvalnosti za plodove zemlje – Dani kruha

Autor: Daniela Usmiani, 13. 10. 2011.

U sklopu tradicionalne proslave Dana zahvalnosti za plodove zemlje, odnosno za Dane kruha, naši učenici sudjelovali su na tri manifestacije tim povodom: u Pregradi, Loboru i školi.

U Pregradi je obilježena manifestacija Dani kruha na razini Republike Hrvatske i tamo su sudjelovali učenici 4. Ma razreda Marija Vlahović, Marko Šrajbek, Ivana Katić i Karmen Bertić s razrednicom Martinom Zaplatić.

Prikazani su razni proizvodi, kolači i slana jela koja se mogu napraviti od starog kruha s ciljem njegova iskorištavanja umjesto bacanja. Zainteresiranost posjetitelja bila je odlična tako da se veći dio pripremljenih jela podijelio prisutnima, kao i recepti tih istih jela. Prigodno je prikazana i lupitva kao što je nekada bilo uz nezaobilazno druženje na kraju uz zvuke harmonike i starih zagorskih pjesama.

Naši su učenici bili toliko zapaženi da su ''završili'' i u Večernjem listu. (http://www.vecernji.hr/regije/dani-kruha-pregrade-ucinili-hrvatsku-malom-clanak-335072).

Veselo je bilo i na školskoj proslavi zahvalnosti za Dane kruha. tradicionalne proizvode i recepture predstavljali su 3. razredi s razrednicima na prostoru novog glavnog ulaza. Isprobavali su se kolači i slani krušni proizvodi, plesalo se i sviralo.

Županijska smotra Dana kruha održala se u centru Lobora. Nastupili su učenici 3. Ma, 3. Mb i 3. P s pratiteljima Šteficom Sukreški i Slavkom Vinkovićem.  Tema je bila ''Dobra djeca – dobra hrana'' u sklopu koje se dijelila prežgana juha s kukuruznim kruhom, kiselo mlijeko s kukuruznim kruhom, pržene bučine koštice i ostale delicije.

Više u našoj galeriji.

Štefica Sukreški, Martina Zaplatić