Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Krasnodor Mikša, 17. 12. 2016.
Svake godine od 15. studenog - 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti s ciljem senzibilizacije javnosti za borbu protiv ovisnosti, za rješavanje problema zlouporabe svih sredstava ovisnosti i promicanje zdravog života.
Ovisnost je, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, duševno ili tjelesno stanje koje nastaje međudjelovanjem živog organizma i sredstva ovisnosti. Obilježeno je ponašanjem koje uključuje prisilu za uzimanje sredstva ovisnosti s ciljem da se doživi njegov učinak na duševne procese i izbjegne nelagoda zbog odsutnosti takvog sredstva.
Zlouporaba alkohola i droga jedni su od vodećih javnozdravstvenih problema današnjice. Prema rezultatima europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uporabi droga među učenicima, hrvatski su učenici daleko iznad prosjeka u konzumiranju istih.
Učenici 4. i 5. razreda Medicinskog učilišta tom prigodom prisustvovali su predstavi „Bijeg nije rješenje“ koja govori o svakodnevnim situacijama u koje zapadaju tinejdžeri: svađe u kući, pretjerana kontrola roditelja, nebriga roditelja, tulum na kojem se nudi «nešto novo». Sve počinje jako bezazleno: markiranjem, eksperimentiranjem – jer kad mogu svi, zašto ne bi probao i ti?! Jedino je važno biti dio društva, biti faca… No sve to ima i posljedice kojih na žalost mladi često nisu svjesni. Ponekad je dovoljno pogriješiti jednom…
Vrijeme u kojem živimo posebno je rizično za mlade. Obitelj i škola ne uspijevaju u potpunosti odgovoriti na njihove potrebe. Ponašanje mladih je sve neprilagođenije, a očituje se sve ranijim početkom konzumiranja alkohola i droga. Upotreba alkohola i opijata kratkotrajno donosi zaborav problema, no trajno smanjuje mentalne kapacitete te trajno usporava mentalni razvoj adolescenata. Problemi od kojih bježe vraćaju im se u još drastičnijem obliku.
Pri suzbijanju ovisnosti važnu ulogu ima primarna prevencija u sklopu koje je nužno provoditi edukaciju o štetnosti opojnih sredstava i drugih oblika negativnih poticaja od najranije dobi, a koji mogu dugoročno imati velike posljedice na zdravlje mladog, kasnije i odraslog čovjeka koji jednog dana treba preuzeti odgovornost za svoj život i postupke.
Ova kazališna predstava ide također u prilog prevenciji ovisnosti, ali prije svega, obzirom da prikazuje određene životne priče i kako one mogu utjecati na život mladog čovjeka i gdje on može potražiti rješenje, promoviranjem zdravih navika i isticanjem pozitivnih vrijednosti u životu želi se kod mladih osvijestiti važnost zdravog razmišljanja i zauzimanja ispravnog stava u dodiru s lošim poticajima.
Učenici 5. razreda dodatno su se osvrnuli na obilježavanje problema ovisnosti izradom panoa i brošure na temu digitalne ovisnosti za koju se može reći da danas postaje sve veći problem o kojem bismo trebalo također raspravljati.
Učenici 5. Ma