Posjet Interliberu u sklopu Mjeseca hrvatske knjige
Autor: Krasnodor Mikša, 21. 11. 2011.
U sklopu Mjeseca hrvatske knjige učenici su posjetili Nacionalnu i sveučilišnu biblioteku u Zagrebu, kao i Zagrebački velesajam gdje su se održavali Interliber, Zimski show i Sajam glazbe i multimedije. Evo kako je bilo.
U petak, 11. 11. 2011., posjetili smo, uz vodstvo knjižničara Željka Kemeca, Nacionalnu i sveučilišnu biblioteku na Dan knjižnice. Zbog toga nismo mogli baš puno razgledavati jer je trajao cjelodnevni program.
Knjižnica je složena po vremenskim razdobljima: najstarije knjige nalaze se u podrumu, a sve mlađe i mlađe su na višim katovima.
Zatim smo se uputili na Zagrebački velesajam gdje se održavao Interliber, sajam knjiga. Interliber se prostire u dva paviljona s knjigama te dodatnim paviljonima sa Zimskim showom i Multimedijom.
Svaka izdavačka kuća imala je svoje prezentacije i novitete knjiga. Mogle su se nabaviti knjige svjetskih pisaca po povoljnijim cijenama no inače.
Ove godine mogao se vidjeti i krizni šator Unicefa. Postavljen je u prvom redu da posjetitelji mogu vidjeti kako stvarno taj šator izgleda, kakve uvjete imaju siromašni i stradali kojima pomaže Unicef. Tako smo i mi imali priliku ući u taj šator u kojem su nam pokazali tri različita kofera koji se šalju uz šatore, ovisno o namjeni šatora. Šator može biti vrtić, škola ili bolnica. Jedan kofer sadrži kompletan pribor za učitelja i 40 učenika. Kada se kofer isprazni, služi kao ploča. Prikazani su i kanistri s vodom koji, kad se isprazne, mogu služiti kao zdjele, a mogu se i ponovno napuniti vodom.
Na Zimskom showu, Međunarodnom sajmu zimskih sportova i opreme, bilo je predstavljanje hokejaškog kluba Medveščak. Bio je nazočan i jedan od igrača, Dominik Kanaet. Prikazani su bili dosadašnji uspjesi i planovi za dalji tijek sezone.
U paviljonu Sajma glazbe i multimedije vidjeli smo povijest napretka tehnologije, od ranih početaka pa sve do danas. Ono što se dobro moglo uočiti bila je razlika u veličini starijih i današnjih računala.
Vidjeli smo puno poučnoga i korisnoga što nam nikako neće biti na štetu.
Tekst: Petar Blažičko i Branimir Glas
Slike: Matija Prlić