Novi program obrazovanja odraslih u sklopu projekta Unlimited

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 2. 2012.

Na prijedlog prof. Roberta Kuhara osmišljen je program obrazovanja uz rad - ''Oblikovatelj/ica proizvoda od gline'', namijenjen prvenstveno osobama s invaliditetom.

Program je osmišljen i prilagođen za osobe s oštećenjem sluha, vida, blagom mentalnom retardacijom, osobe u kolicima i drugim oblicima invaliditeta.

Program mogu upisati osobe s najmanje završenom osnovnom školom.

Obrazovanje je usklađeno sa Zavodom za zapošljavanje osoba s invaliditetom u Krapinsko-zagorskoj županiji i udrugama invalida u KZŽ-u te sa Specijalnom bolnicom za medicinsku rehabilitaciju u Krapinskim Toplicama, koji su organizirali prvu grupu od devetoro polaznika.

Obrazovanje smo započeli s prvom grupom polaznika 24. siječnja 2012. na odjelu proizvođača keramike u prostorima SŠ Bedekovčina, a nastava se održava utorkom i četvrtkom od 14.30 do 18.30. Polaznici su pokazali zadovoljstvo i veliko zanimanje prilikom održavanja teoretske i praktične nastave, unutar koje su izradili i svoje prve keramičke proizvode.

Program je podijeljen na tri predmeta: ''Zaštita na radu'' (predaje Alojz Tkalec, ing. građ.), ''Tehnike oblikovanja u glini'' (predaje Robert Kuhar, prof. lik. kulture) i ''Praktična nastava'' (predaje Mladen Gorički, građ. teh.). Program sadrži ukupno 120 sati, od toga ''Zaštite na radu'' 5 sati, ''Tehnike oblikovanja u glini'' 55 sati i ''Praktične nastave'' 60 sati. Polaznike i edukatore prati gdin Antun Zupanc, prof. defektolog iz Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.

Projekt se provodi u sklopu projekta „Unlimited“, financiran sredstvima Europske unije u okviru IPA IV darovnice „Poticanje intenzivnijeg uključivanja osoba s invaliditetom na tržite rada“, kojem je nositelj Krapinsko-zagorska županija, a partneri HZZ Područna služba Krapina i Zagorska razvojna agencija, većinu trenutnih aktivnosti provodi na području obrazovanja.

Robert Kuhar