Keramičari u programu izrade antičkih suvenira

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 2. 2012.

Gospodin Boško Budisavljević posjetio je odjel proizvođača keramike u našoj školi, u svrhu buduće suradnje pri izradi replika antikne grčke keramike kao suvenira i kao uporabne keramike za ugostiteljske objekte na otoku Visu.

Pri odlasku u mirovinu Boško Budisavljević odlazi iz Zagreba i kupuje kuću na otoku Visu u blizini arheološkog, antičkog kompleksa ''Issa''. Budući da je po zanimanju inženjer arhitekture, više godina radi na projektu oživljavanja antičkog kompleksa. U sklopu velikog projekta gosp. Budisavljević planira organizirane radionice na temu ''Lončarska i dekorativna keramika antičkog grada Issa'' u kojima će se demonstrirati vještine oblikovanja i načini oslikavanja antičke grčke keramike.

Taj grad iz 4. st. pr. Kr. najznačajnija je grčka kolonija u Dalmaciji i imala je svoju keramiku koja je nađena na izgrađenim visokim nekropolama.

Uz radionice gosp. Budisavljević planira i izradu suvenira po uzoru na antičku grčku keramiku, a možda u budućnosti i izradu replika istih posuda, koje bi se koristile uz gastronomsku ponudu u restoranima na otoku Visu. U potrazi za mogućim izvođačima, na prijedlog gosp. Hanibala Salvara, dolazi u kontakt sa mnom.

Prilikom prvog kontakta gosp. Budisavljević najavio je dolazak u Srednju školu Bedekovčina na razgovor. Razgovor s ravnateljem održan je 20. siječnja 2012. i na njemu je dogovorena buduća suradnja i sudjelovanje u projektu.

Proizvođači keramike su uz stručno vodstvo predavača na odjelu keramike krenuli s prvim dogovorenim projektom i izrađuju suvenire visine 10 cm i 20 cm po uzoru na dogovorene predloške antičke grčke keramike s otoka Visa.

Dogovoreno je i da će prof. Robert Kuhar s učenicima odjela proizvođača keramike održavati ljetne radionice ''Oblikovanje lončarske grčke keramike'' i ''Tehnike dekoriranja i oslikavanja antičke grčke keramike''.

Nadamo se uspješnoj budućoj suradnji.

Galerija.