Stručna ekskurzija učenika u regiju Veneto

Autor: Daniela Usmiani, 11. 2. 2012.

I ove godine su naši učenici Poljoprivrednog učilišta sa svojim nastavnicima, a u suradnji s Hrvatskim poljoprivrednim zadružnim savezom posjetili poljoprivredni sajam Fieragricola u Veroni. Radi se o najznačnijoj sajamskoj manifestaciji u Italiji za područje poljoprivredne mehanizacije, zootehnike i pripadajućih uslužnih djelatnosti.

Ove godine fokus sajma bio je usmjeren na održiv razvoj poljoprivrede u ekonomskim uvjetima i uvjetima okoliša. Sajam sadrži 5 područja: Agrimeccanica (strojevi i oprema), Zoosystem (tehnologija stočnog uzgoja i proizvoda), Agriservice (usluge u poljoprivredi), Agripiazza (izložba tehničke nabave u poljoprivredi) i Bioenergy Expo (obnovljiva energija).

Osim sajma posjetili smo i siranu „Venera Vecchia“ u blizini Mantove i prisustvovali prezentaciji proizvodnje sira parmezana.

Slijedio je posjet Institutu Tecnico Agragio Bentegodi, strukovno tehničkoj i poljoprivrednoj školi u kojoj smo predstavili našu školu i izmjenili iskustva .

U Bardolinu smo obišli obiteljsko gospodarstvo Raval koje se bavi vinogradarstvom, podrumarstvom, maslinarstvom i proizvodnjom djevičanskog maslinovog ulja i prisustvovali degustaciji njihovih višestruko nagrađivanih vina.

Osim stručnih sadržaja razgledali smo i kulturne znamenitosti tog dijela Italije: gradove Mantovu u kojoj je djelovao skladatelj Verdi, Padovu i Baziliku sv. Antuna Padovanskog te Veronu s kipom Dantea, Julijinom kućom i ogromnom rimskom arenom.

Kako je bilo, pogledajte u galeriji.

Mirjana Hudi Vlahek