« Svibanj 2018 »

Izradi svoju igračku od papira
Autor: Krasnodor Mikša, 24. 3. 2018.

Na kreativnom natječaju Izradi svoju igračku od papira Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti (ULUPUH) učenici naše škole osvojili su drugo mjesto u kategoriji srednjih škola.

Tema natječaja bila je izrada igračke od papira –figure, ljudskog lika, životinje ili lika iz mašte – ili bilo kojeg predmeta (kuća, brod, automobil…). Likovima je trebalo pridati osobnost, karakter, predmetu neki dodatak iz mašte, nešto što će ga razlikovati od njegovih pandana u stvarnosti.

Za razliku od origramija, gdje se forma dobiva presavijanjem papira, ovdje se do oblika dolazi “krojenjem”, izrezivanjem komada papira i njihovim spajanjem (lijepljenjem) u volumene. Već kombiniranjem jednostavnih geometrijskih oblika može se stvoriti čudesan svijet iz mašte.

Naši učenici pod mentorstvom dr.art Roberta Kuhara prijavili su tri rada:

Transformhouse Marte Horvatek i Antonije Vdović naziv je idejnog rješenja prototipa igračke koju možemo preoblikovati u različite forme s vidljivim drukčijim situacijama. Sklopljena prikazuje oblik kocke dimenzija 20 x 20 cm, dok se rasklapanjem otvaraju prostorni prikazi pojedinih prostorija (kuhinja, soba, kupaonica, dnevni boravak, wc; s minijaturnim namještajem), a rasklapanjem u cjelini postiže se pogled na kompletnu zamisao stambenog objekta.

Dancer watch Klare Sente naziv je za idejno rješenje prototipa igračke dimenzija s remenom 20 x 5 cm, a sam centralni dio otvara se i zatvara u dimenzijama 5 x 5 cm (kad je sklopljeno) i 10 x 10 cm (kada je otklopljeno). Zatvorena forma daje dojam narukvice s dodanim kvadratnim oblikom crno bijelog efekta, dok se otvaranjem pojedinih trokutastih oblika otkrivaju sljedeće informacije: sati i minute, vrijeme, datum, horoskop i u centralnom dijelu dodatne korisne aplikacije.

Treće idejno rješenje bilo je ono pod nazivom Harmony house Petre Sente.

Organizator natječaja bio je Marko Zubak povodom vlastite izložbe Svijet papertoysa u Galeriji ULUPUH.