« Svibanj 2018 »

WorldSkills Croatia Green World 2018.
Autor: Krasnodor Mikša, 30. 4. 2018.

Učenici Poljoprivrednog učilišta naše škole vratili su se s Državnog natjecanja WorldSkills Croatia Green World 2018. u sektoru Poljoprivreda, prehrana i veterina s ostvarenim izvrsnim rezultatima.

Državno natjecanje održano je u Srednjoj školi ''Arboretum Opeka'' Marčan, a naši su se učenici natjecali u dvjema disciplinama: Flora i Agro.

U disciplini Flora bilo je potrebno izraditi cvjetnu instalaciju inspiriranu plemićkom obitelji Bombelles i njihovim dvorcem Opeka koji je današnji Arboretum Opeka. Uz to su učenici trebali prezentirati sve faze izrade instalacije i predstaviti se državnom povjerenstvu. Maja Kanceljak (3. c), uz mentorstvo nastavnice Ivane Biondić Ohnjec, osvojila je drugo mjesto.

U disciplini Agro učenici su se natjecali samo u praktičnom zadatku na temu zaštite gomoljastih kultura. U suradnji sa svojim mentorom, tijekom priprema u školi, natjecatelji su trebali izraditi projektni zadatak koji podrazumijeva pripremu za natjecanje (rad mentora s učenikom) te izradu prezentacije na temu natjecanja. Učenik i mentor odabrali su primjenu različitih metoda zaštite bilja, zaštitu od bolesti, zaštitu od štetnika, zaštitu od korova, izbor pesticida i pripremu istih, tretiranje pesticidima i sigurno rukovanje sredstvima za zaštitu bilja ili sve navedeno. Sve je to tada izrađeno tijekom praktičnog zadatka na natjecanju. Naša učenica Nina Maslić (4. P), pod mentorstvom nastavnika Filipa Halića, osvojila je, također, izvrsno drugo mjesto.

Samo natjecanje promiče izvrsnost u području razvoja vještina i kompetencija i podiže svijest o važnosti izvrsnosti i visoke kvalitete strukovnog obrazovanja.