Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 23. 1. 2019.

Učenici Medicinskog učilišta u suradnji sa Zagorskom ligom protiv raka obilježili su Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice. Cilj ove akcije bio je skretanje pozornosti žena kako je njihovo intimno zdravlje krhko baš poput cvijeta mimoze.

Rak vrata maternice jedna je od rjeđih novotvorevina koja, ako se otkrije u ranoj fazi razvoja, može potpuno izliječiti, a ne samo zaliječiti. Uzročno je povezan s HPV infekcijom (Humani papilomavirus visokog rizika). U početnom stadiju raka vrata maternice simptoma najčešće  nema. Kod razvijenog raka simptomi su nespecifični: nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajeni iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha. Po pojavnosti rak vrata maternice je drugo sijelo raka žena u dobi od 40 do 49 godina te treće sijelo žena u dobi od 30 do 39 godina. Gotovo svaki slučaj raka vrata maternice može se spriječiti cijepljenjem protiv HPV-a i odlaskom na preventivni pregled te od ovog raka ni jedna žena u današnje vrijeme ne bi smjela umrijeti!

Učenici Medicinskog učilišta naše škole prodavali su mimoze u školi, u samom mjestu i OB Zabok. Ovim putem zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u akciji i svojom simboličnom kupnjom mimoza podržali borbu protiv raka vrata maternice.

Cijelu galeriju možete pogledati na službenim stranicama Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.

Suzana Posavec, bacc.med.techn.