HERO - Projektni sastanak u Poljskoj (galerija+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 3. 3. 2019.

18. - 22. veljače 2019. učenici i nastavnici Srednje škole Bedekovčina boravili su na projektnom sastanku u poljskom gradu Leszno u sklopu Erasmus+ projekta HERO 2.0 „Heritage is Europe's Revolutionary Opportunity“ čija je tema kako kulturno nasljeđe može utjecati na suvremena zbivanja.

Na drugom susretu projektnih partnera sudjelovali su Valerija Pozaić, Florijan Škreblin, Sara Mlinarić, Barbara Salatko, Andrija Slaviček i Antonija Gašpar u pratnji nastavnika Danijele Švigir, Ivančice Čehulić, Damira Bešenića, Antuna Vidovića i Sanje Markuš, koordinatorice projekta.

Sve su partnerske škole predstavile osobe iz svoje domovine koje su u prošlosti promovirale moralne vrijednosti: spašavale progonjene u vrtlogu 2. svjetskog rata, pružale podršku oboljelima od lepre, poticale ostvarenje prava žena ili demokratske vrijednosti. Naši su učenici zajedno s vršnjacima iz Belgije, Finske, Poljske i Portugala skicirali naredne epizode buduće slikovnice namijenjene učenicima osnovnih škola, a koja će na djeci primjeren način promovirati moralne vrijednosti.

Svi su sudionici prisustvovali nastavi poljskog jezika, povijesti, biologije, tjelesne i zdravstvene kulture, engleskog i njemačkog jezika i mnogo naučili. Grad su upoznali aktivno istražujući gradske muzeje, crkve i trgove rješavajući zadane zadatke.

Posljednji dan prisjetili su se stradanja i posjetili nacistički logor smrti Auschwitz u kojem je u četiri godine za vrijeme 2. svjetskog rata ubijeno 1 100 000 osoba, uglavnom Židova, iz čitave Europe, s nadom da se takva zbivanja više nikad ne ponove.

Na putu do Poljske zastali smo u češkom gradu Brnu (i posjetili modernističku Vilu Tugendhat), a posljednje noćenje prije povratka u Hrvatsku bilo je u staroj poljskoj prijestolnici Krakovu.

Galeriju slika s projektnog sastanka u Poljskoj možete pogledati na službenoj stranici Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.