WorldSkills Croatia 2019.

Autor: Krasnodor Mikša, 19. 3. 2019.

Od 26. do 28. ožujka na Zagrebačkom velesajmu održavat će se državna natjecanja učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia, na kojem nastupaju i učenici naše škole.

Primarna svrha strukovnih natjecanja učenika strukovnih škola u Republici Hrvatskoj osiguravanje je okvira za promociju i podizanje privlačnosti strukovnog obrazovanja i to prezentiranjem stručnih kompetencija te demonstracijom vještina potrebnih za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje. Natjecanja će služiti kao mehanizam za povezivanje strukovnog obrazovanja i zahtjeva pojedine gospodarske djelatnosti s ciljem kontinuiranog poboljšanja kurikuluma srednjih strukovnih škola, suvremenih načina poučavanja i učenja temeljenog na radu.

Stoga se državno natjecanje drži nekih osnovnih načela: promocija vrijednosti i načela strukovnog obrazovanja, promocija vještina, vidljivost natjecanja, povezivanje s gospodarstvom, unapređenje obrazovanja, poticanje poduzetničkog duha, poticanje kreativnosti, međunarodna suradnja i istraživanje.

Uz to su vezani i ciljevi državnih natjecanja - povećati privlačnost srednjeg strukovnog obrazovanja i time potaknuti upis većeg broja učenika u strukovne škole, izgraditi svijest u širem krugu stanovništva Republike Hrvatske da strukovno obrazovanje nije lošiji odabir u odnosu na gimnazijsko obrazovanje, naglasiti važnosti strukovnih zanimanja na razini Republike Hrvatske, povezati gospodarstvo i srednje strukovno obrazovanje kroz suradnju sa školama i direktno zapošljavanje učenika, potaknuti poduzetnički duh kod mladih ljudi kako bi pokretali svoje poslove i razvijali svoju struku,…

Na WorldSkills Croatia 2019. održat će se 42 natjecateljske discipline u 13 sektora, uključujući i dvije za učenike s teškoćama, dvije međusektorske discipline te tri smotre.

Srednja škola Bedekovčina na državnom natjecanju bit će domaćin discipline Keramičarstvo i oblaganje, što znači da na licu mjesta mora pripremiti i organizirati natjecanje, kao i paziti da sve protekne u redu.

Ove će se godine natjecati oko 450 najboljih učenika strukovnih škola u više od 40 strukovnih disciplina u kojima će prezentirati stručne kompetencija te demonstrirati vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje.

Discipline će obuhvatiti atraktivan spektar od tradicionalnih struka kao što su frizerstvo i pekarstvo sve do suvremenih interdisciplinarnih disciplina robotike i mehatronike.

Za našu školu ove će se godine natjecati.

-Josip Šobak (mentor Stanko Piljak) u disciplini Agro

-Petra Keliš (mentorica Ivana Sedak) u disciplini Cvjećarstvo

-Elena Đurkan (Mentor Jovica Janjatović) u disciplini Graditeljska tehnologija

-Marko Čajko (Mentor Damir Bešenić) u disciplini Arhitektonske tehnologije

-Kristijan Poljak i Matija Kovačićek (mentor Ivan Ded) u disciplini Zidarstvo

-Josip Sušec (mentor Stjepan Sinković) u disciplini Keramičarstvo i oblaganje

-Stjepan Habljak i Ivan Ružđak (mentor Ivan Mohač) u disciplini Suha gradnja

-Filip Dačnik (mentor Franjo Ščapec) u disciplini Soboslikarstvo

-Monika Kranjčec (mentorica Nikolina Horvat) u disciplini Zdravstvena njega, i

-Petra Sente (mentorica Anamarija Matijević Aleksić) na međusektorskoj smotri Graditeljstvo i geodezija.

Jedna od glavnih svrha novoga modela natjecanja je promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom državnom natjecanju WorldSkills Croatia učenici će dobiti priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama.

Natjecanje organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih koja posjeduje dugogodišnje iskustvo organizacije državnih strukovnih natjecanja u Hrvatskoj.