Osposobljavanje za zanimanje pčelar/ica

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 5. 2012.

U našoj se školi od 26.01.2012. održava škola osposobljavanja za zanimanje pčelar.

Učenici naše škole, a i svi slučajni prolaznici mogu posvjedočiti da su parkirališna mjesta ispred škole i dvorane utorkom i četvrtkom redovito puna. Tim danima od 17:30 sati našu školu polaze 82 buduća osposobljena pčelara. Podijeljeni su u dvije grupe, a počeli su im i prvi ispiti (zaštita na radu). Moramo napomenuti da je interes za školu bio velik, ali nažalost više od navedenog broja kandidata nije se moglo upisati.

Za školovanje, financirani su sa 50 % od strane Krapinsko zagorske županije, dok drugih 50 %, odnosno 1 500 kn plaćaju iz vlastitog džepa. Većina njih je predložena od udruga iz naše županije, ali ima i polaznika koji još nemaju svoj pčelinjak. Profesori u školi su im redom stručnjaci sa agronomskog fakulteta koje predvodi prof. Nikola Kezić. Kroz sama predavanja naučiti će se anatomija pčele, vrste i načini primjene košnica, sve o pčelinjim proizvodima, prelazak na eko pčelarstvo, bolesti i štetnici kod pčela, način liječenja pčela, ekonomija pčelarstva, zaštita na radu i još mnoštvo sadržaja.

Pčelari će našu školu pohađati dok ne odslušaju 40 sati teorije o pčelarstvu, a zatim slijedi praksa i naravno ispit. Riješenim ispitom svaki polaznik, osim znanja iz škole odnosi i certifikat osposobljenog pčelara. Ulaskom u EU taj će im dokument biti potreban za prodaju meda na kućnom pragu i za mnoštvo ostalih pogodnosti.

I na kraju, kako bi pčelari rekli-

MEDNO!

Ivan Pogačić