Podjela certifikata učenicima na praksi u Njemačkoj (VIDEO/GALERIJA)

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 7. 2012.

Učenicima koji su bili na praktičnoj nastavi u Leipzigu podijeljeni su certifikati o pohađanju prakse, koje je snimala i Nezavisna televizija.

U sklopu Programa za cjeloživotno učenje(LLP) pod pokroviteljstvom Europske unije i u organizaciji Nacionalne agencije za mobilnost i programe Europske unije ove godine 26 učenika iz Srednje škole Bedekovčina vratili su se s obavljanje dvotjedne, ljetne stručne prakse u Leipzigu u Njemačkoj. Ovo je među rijetkim programima započetim u Republici Hrvatskoj, a prvi u nekoj od zagorskih srednjih škola.

Učenici iz sva tri učilišta: građevinskog, medicinskog i poljoprivrednog u različitim su tvrtkama kroz dvotjedni rad na poslovima svog budućeg zanimanja upoznali novu radnu sredinu i razvijali već stečena profesionalna znanja i vještine.

Planirana grupa obuhvaća učenike trećeg razreda četverogodišnjih srednjoškolskih strukovnih programa,  zanimanja arhitektonski, građevinski i poljoprivredni tehničar, medicinska sestra/medicinski tehničar i fizioterapeut koji već imaju određena znanja i vještine iz područja rada za koja se školuju. Osposobljeni su za rad na siguran način, u školi su već prošli određen broj sati vježbi ili praktične nastave i može im se povjeriti obavljanje jednostavnih zadataka iz djelokruga budućeg zanimanja. Praktičnu nastavu pohađali su u odgovarajućoj ustanovi: projektnom birou i gradilištu; na poljoprivrednom imanju, u rasadniku ili na izvedbi hortikulturnih radova; u bolnici ili privatnoj praksi na pružanju usluga fizikalne i kineziterapije ili zdravstvene njege. Uz učenike u Njemačkoj bili su i nastavnici Štefica Sukreški, Sanja Markuš, Mirjana Hudi Vlahek I Nada Čajko, predavača stručnih predmeta.
Za projekt mobilnosti odabrani su komunikativni i motivirani učenici željni novih saznanja koja su ih obogatili u profesionalnom smislu: uvježbali su usvojene, usporedili i svladali nove vještine, u potpuno drukčijem radnom okruženju od onog na koje su naviknuli. U graditeljstvu su sudjelovali u izradi projektne dokumentacije, svladavali novi specijalizirani računalni program, upoznali organizaciju građenja na gradilištu, usporedili sustav, količinu i brzinu izdavanja tehničke dokumentacije i dozvola potrebnih za građenje. Budući medicinski tehničari učili su kako funkcionira bolnička zdravstvena skrb i pružanje usluga kineziterapije u Njemačkoj, uvježbavali rad s najsuvremenijim medicinskim uređajima radeći u dobro organiziranom i efikasnom sustavu. Poljoprivredni tehničari radili su s mnogo novih biljnih vrsta i suvremenom mehanizacijom koje za školovanja u našoj županiji ne bi susreli. Omogućilo im se svladavanje novih tehnologija koje se u Hrvatskoj još ne koriste. Sudjelovanje u ovom projektu potaknut će brzo snalaženje sudionika u novim radnim sredinama, olakšati zapošljavanje ili nastavak obrazovanja u struci.
Cilj projekta bio je i pospješivanje osobnog razvoja sudionika mobilnosti: usavršit će ili popraviti dotadašnje poznavanje njemačkog jezika i povisiti ga do razine nesputane komunikacije. Upoznati dio bogate kulturne baštine sjeveroistočnog dijela Njemačke. Obogatiti se saznanjima o raznolikosti europskih kultura kroz druženje s mladima iz različitih zemalja, povisiti samopouzdanje i komunikativnost i pobuditi ljubav za putovanjima i upoznavanjem drugih ljudi i krajeva.
Ukoliko projekt prođe kao dvogodišnja aktivnost, zamisao je u sljedećem projektu poslati na usavršavanje i učenike majstorskih zanimanja.
Sukladno zanimljivoj destinaciji i pažljivo strukturiranom projektu nadamo se da će projekt rezultirati povećanjem specifičnih strukovnih znanja i vještina, vještijom komunikacijom na njemačkom ali i engleskom jeziku, povećanom sposobnošću korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije i unaprjeđenjem multikulturalnih kompetencija svih sudionika.
Širenjem pozitivnih iskustava povećat će se broj kolega i učenika koji bi u budućnosti željeli sudjelovati u mobilnosti.

Galerija.