21. rujna - Svjetski dan mira

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 9. 2012.

Rujan je mjesec u kojem se obilježava nekoliko važnih datuma: Dan hrvatskih voda, Međunarodni dan pismenosti, Međunarodni dan demokracije, Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, Međunarodni dan mira, Dan europske baštine, Europski dan jezika.

Učenici 1. Ma razreda na satu Građanskog odgoja razgovarali su o miru kao stanju sklada i harmonije kojem teži svaki čovjek. Mir pretpostavlja stanje uspostavljenog reda, bez sukoba i ratova među državama i narodima.

Pravo na mir, uz pravo na gospodarski i socijalni razvoj, pravo na političku, gospodarsku, društvenu i kulturnu samostalnost,  pravo na zdrav okoliš, pravo na humanitarnu pomoć, pravo na slobodan i jednak pristup kulturnoj baštini čovječanstva, pripada u treću generaciju ljudskih prava.

Razmišljanja o miru zapisali su na radne listove, a zatim ih u obliku plakata predstavili ostalim učenicima u školi.

„Neka mir i nenasilje počne od Vas, budite ljubazni puni ljubavi i razumijevanja, za sve koje susrećete!“

Za više, klinite na link.

Vera Hrvoj, prof.