Probni ispiti državne mature

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 3. 2022.

Za završne razrede naše škole, kao i za 3. razrede četverogodišnjih zanimanja i 4. razred petogodišnjeg zanimanja, 28. i 29. ožujka i 4. travnja 2022. organiziraju se probni ispiti državne mature.

Završni razredi pišu ispite iz Hrvatskog jezika, Matematike i stranog jezika prema prijavama koje su izvršili u prosincu. Dolazak na ispite za one koji su ih prijavili obavezan je. 3. razredi četverogodišnjih zanimanja, odnosno 4. razred petogodišnjeg zanimanja (u daljnjem tekstu 3./4. razredi) pišu ispite iz Hrvatskog jezika i Matematike. Dolazak na ispite obavezan je.

Probni ispit iz Hrvatskog jezika pisat će se 28. ožujka 2022. (ponedjeljak) s početkom u 7:30 i to vrijedi za SVE razrede:

-maturanti pišu od 7:30 do 12:25, uz jednu pauzu nakon prvog dijela (za obje razine)

-3./4. razredi pišu od 7:30 do 13:40, uz jednu pauzu nakon prvog dijela.

Ispit za 3./4. razrede razlikuje se od dosadašnjih ispita državne mature, traje duže i piše se samo jedna razina.

Probni ispit iz Matematike pisat će se 29. ožujka 2022. (utorak) s početkom u 7:30 i to:

-maturanti pišu od 7:30 do 10:00 (B razina), odnosno 10:30 (A razina)

-3./4. razredi pišu od 7:30 do 10:30.

Od geometrijskog pribora na Matematici dopuštena je uporaba jednog ravnala (ili jednog trokuta). Dopušteno je/potrebno je korištenje džepnoga računala. Nije dopuštena uporaba kutomjera i šestara.

Probni ispit iz stranih jezika (Engleski/Njemački) pisat će se 4. travnja 2022. (ponedjeljak) od 7:30. Učenici će imati prva 3 sata nastave, a onda od 10:00 počinju pisati ispite i to:

-maturanti pišu Engleski jezik od 10:00 do 11:45 (B razina), odnosno do 13:00 (A razina)

-maturanti pišu Njemački jezik od 10:00 do 12:10 (B razina), odnosno do 13:00 (A razina).

Za učenike koji pišu probne ispite državne mature moguće je da se nastava organizira za preostalo vrijeme nakon pisanja ispita do kraja jutarnje smjene. Izuzetak je samo Hrvatski jezik kada taj dan neće imati nikakve nastave osim probnih ispita.

U dane pisanje probnih ispita državne mature nastava u glavnoj školskoj zgradi odvijat će se ''on line'', odnosno za neke razrede po posebnom rasporedu, o čemu ćete biti obaviješteni.

Probni ispiti državne mature bit će organizirani kao pravi ispiti državne mature koji maturanti pišu u lipnju.

Molimo sve učenike koji će pristupiti probnim ispitima za ozbiljnost i praćenje uputa, odnosno da iskoriste ovu priliku kao vježbu za prave ispite. Ispiti za 3./4. razrede, pogotovo iz Hrvatskog jezika, znatno se razlikuju od dosadašnjih ispita državne mature i učenicima mogu biti izvrsna proba za ono što ih čeka sljedeće godine.

Na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (ncvvo.hr) nalaze se ispitni katalozi za sve ovogodišnje ispite, a za sadašnje 3./4. razrede ispitni katalog iz Hrvatskog jezika (za sada).

Ispitni koordinatori