Job shadowing u Pragu, Erasmus + projekt Future in our hands

Autor: Daniela Usmiani, 18. 7. 2022.

Od 4. do 8. srpnja 2022. u sklopu Erasmus + projekta škole pod nazivom Future in our hands nastavnice Sanja Markuš i Sandra Tuđa boravile su u Pragu. Svrha boravka bila je praćenja izrade arhitektonskih i građevinskih projekata u programu ArchiCAD kao jednom od BIM alata. BIM –Building Information Modeling je proces izrade projekata iz područja graditeljstva kroz izradu virtualnog trodimenzionalnog informacijskog modela građevine, sa snažnim naglaskom na suradnji svih sudionika u procesu projektiranja i sudionika u gradnji.

Kroz višednevna predavanja u tvrtki Artykel nastavnice su imale priliku upoznati mogućnosti projektiranja, izrada vizualizacija i iskaza količina u ArchiCAD-u, programu za 3D modeliranje građevina. ArhiCAD se pokazao kao alat s vrlo širokom primjenom u svim fazama projektiranja s naglaskom na veliku uštedu vremena prilikom izrade projekata. Vizualizacije izrađene u ArchiCAD-u visoko su kvalitetne i fotorealistične te nema potrebe korištenja nekog drugog 3D softvera.
Nastavnice su posjetile i arhitektonski projektni ured MOBA koji se bavi projektiranjem stambenih i objekata javne namjene, rekonstrukcijom i adaptacijom objekata u povijesnoj jezgri Praga te izradomurbanističkih planova, a koji u svom radu također koriste BIM modeliranje. S uredom MOBA načelno je dogovorena mogućnost buduće suradnje primanjem učenika završnih razreda Srednje škole Bedekovčina na stručnu praksu.
Boravak u Pragu zaokružen je posjetima Arhitektonskom fakultetu, Univerzitetskom centru za istraživanja u graditeljstvu i strojarstvu te privatnom arhitektonskom fakultetu ARCHIP s kojim je također otvorena mogućnost suradnje u budućnosti.