Volonterka iz Egipta u našoj školi

Autor: Krasnodor Mikša, 5. 10. 2022.

U srijedu, 28. rujna 2022., našu školu posjetila je Amena, mlada volonterka iz Egipta. Amena ima 22 godine, dolazi iz Kaira i volontira u Karlovcu. Njeno volontiranje u Hrvatskoj započelo je prije 8 mjeseci tako što je vidjela natječaj u kojem se u Karlovu tražio volonter s arapskog područja.

Budući da voli putovati i pomagati drugima, prijavila se i stigla u Hrvatsku.

Amena nam je kratko predstavila egipatsku kulturu, običaje, stil i način života te je odgovarala na naša pitanja.

Pričala nam je o egipatskim prehrambenim navikama, kako najčešće doručkuju falafele i čaj s mlijekom, a ono što nas je iznenadilo je da je egipatski specijalitet pečeni golub, dok su im gotovo svi deserti umočeni u šećerni sirup. Amena svoje slobodno vrijeme provodi sa svojim prijateljima u kafiću, na sladoledu ili u šetnji gradom. Također voli s prijateljima ploviti Nilom ili ići u pustinju i gledati prekrasni zalazak sunca. Za Kairo nam je ispričala da je vrlo prometan grad pa se nekad može u vožnji gradom provesti i dva sata. Najčešće se ipak koriste podzemne željeznice. Kairo je poznat i po mnogim muzejima, a jedan od najpoznatijih je Nacionalni muzeje egipatske civilizacije. Isto tako ima bogat noćni život i mnogobrojne koncerte. Amena voli rap glazbu, ali i klasičnu i glazbu 40-ih. U slobodno vrijeme bavi se kuhanjem, fotografijom i trčanjem.

Ono što je bilo jako zanimljivo je to da Amena nosi hidžab. Ispričala je kako je to njen izbor što ga nosi, i da na taj način iskušava samu sebe i svoje vrijednosti. Hidžab ne nosi pred svojom obitelji, ali ga nosi pred strancima. Priznala je da se u Hrvatskoj zbog hidžaba susrela s čudnim poglede, ali nije doživjela neugodnosti te se osjeća prihvaćeno, a Hrvati joj se čine kao dobar i druželjubiv narod.

Amena je jako zanimljiva i pozitivna osoba, a njezino predavanje bilo je interesantno i dojmljivo. Ispričala nam je mnogo stvari o Egiptu i njihovoj kulturi te u nama pobudila želju da posjetimo tu zemlju. Mlada osoba kao što je Amena trebala bi biti uzor svima koji ne znaju cijeniti ono što imaju i koji nikada nisu volontirali. Njezino volontiranje potaknulo nas je na razmišljanje o tome kako mi možemo volontirati i pomoći svojoj zajednici jer na temelju dobrih djela svijet može postati bolji.

Voljeli bismo da ima više ovakvih predavanja i susreta kako bismo se mogli upoznati s drugim kulturama i upoznati zanimljive osobe.

Ivana Drempetić i Lara Skočak, 1. Ma