Plavi baloni

Autor: Krasnodor Mikša, 14. 11. 2022.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog i na taj dan dijabetičke udruge provode aktivnosti u svim županijama. Ove godine u našoj školi učenica 3. Mb razreda Lucija Jagečić provodila je projekt „Plavi balon 2.0“.

Znak prema kojem prepoznajemo dijabetes već je godinama plavi krug, a balonom balansiramo kako bismo prikazali da je moguće raditi više stvari u isto vrijeme.

Učenici 2., 3. i 4. Mb razreda na satu razrednika te na satu Tjelesnog odgoja na maštovit način obilježili su taj dan. Zadatak učenika bio je podijeliti se u grupe te s pet plavih balona plesati, pisati i međusobno se dodavati, ali u isto vrijeme balansirati plavi balon koji ne smije pasti na pod.

Time su prikazali da se u isto vrijeme može kretati, zabavljati i balansirati balon, odnosno regulirati glukozu u krvi. Život s dijabetesom tipa 1 je poput konstantnog balansiranja balona za vrijeme svih svakodnevnih aktivnosti.

Lana Haban