Mjesec hrvatske knjige

Autor: Krasnodor Mikša, 19. 11. 2022.

Povodom manifestacije Mjesec hrvatske knjige koja se svake godine obilježava od 15. listopada do 15. studenog učenici Srednje škole Bedekovčina sudjelovali su na prigodnim radionicama u organizaciji školske knjižnice.

Ovogodišnja tema spomenute manifestacije glasi Generacija K, čime se aludira na već postojeće podjele generacija (Generacija X, Generacija Y, Generacija Z), odnosno stavlja se naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu (Generacija K = Generacija K-njige).

Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica  potrebama novih generacija, ukazati na specifična obilježja današnjih mladih te istaknuti na koji im način knjižnica i knjige mogu biti od pomoći. Također, izabran je i moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige, a glasi Misli na sebe – čitaj!

Učenici su na radionicama raspravljali o čitalačkim navikama mladih, davali prijedloge o tome kako potaknuti i zainteresirati mlade za čitanje, birali popularne književne naslove i žanrove koje bi htjeli vidjeti na policama školske knjižnice te čitali ulomke iz djela suvremenih hrvatskih pisaca.

Maja Šimag, mag. bibl. et mag. educ. philol. croat.