Fizioterapeutski tehničari na 100 milja Istre
Autor: Krasnodor Mikša, 21. 4. 2023.
Od 14. do 16. travnja 2023. u Umagu, na utrci „100 milja Istre“, održana je izvanučionička nastava naših fizioterapeutskih tehničara.
Izvanučionička nastava održala se u sklopu svjetske utrke profesionalnih trkača „Istria 100 by UTMB“, koja je započela 2013. godine, a okuplja nekoliko tisuća trkača i gledatelja širom svijeta. Utrka je podijeljena u pet kategorija, a svaki trkač ima svoju boju ovisno o udaljenosti koju trči. Najduža ruta je 168 km (100 milja) i njihova boja je crvena, plavi trče 110 km, zeleni 69 km, žuti 42 km i bijeli 21 km. Trkači trče po svim vremenskim uvjetima: kiša, snijeg, magla, sunce.
Nakon utrke fizioterapeuti su imali važnu ulogu u opuštanju i oporavku trkača. Učenice Antonia Ferk, Antonia Hoić, Dora Mikulec i Ema Pavor, pod vodstvom mentora Petra Lendla, glavnog fizioterapeuta utrke, provodile su sportsku masažu i vježbe istezanja potrebitim sportašima. Učenice su savladale neke nove tehnike, usavršile postojeće vještine te vidjele dio fizioterapije koji je danas sve traženiji i u usponu.
Iskustva učenica:
Dobile smo priliku raditi i pomoći ljudima nakon utrke. Radile smo masažu i istezanja, dok su medicinske sestre i doktori previjali rane, davali lijekove i infuzije. Samim time dobile smo priliku upoznati ljude iz cijelog svijeta i saznati njihova razmišljanja i ciljeve u životu. Nadam se da će nam ovo iskustvo pomoći u daljnjem radu i kasnije pri zapošljavanju u struci. (Antonia Ferk, 3. Mb)
U Umagu sam radila sa svojim školskim kolegicama kao sportski fizioterapeuti i pomagale trkačima ukoliko im je ta pomoć bila potrebna. Svi zajedno radili smo kao tim kako bismo pomogli trkačima i naučili smo i vidjeli nešto što će nam koristiti u danjem školovanju. Nadam se da će i ostali fizioterapeuti dobiti ovakvu priliku i iskusiti nešto novo ukoliko se odluče baviti fizioterapijom. (Antonia Hoić, 3. Mb)
Prvi na cilj došli su profesionalni i istrenirani trkači. Poslije utrke fizioterapeuti i medicinsko osoblje imali su najvažniju ulogu. Medicinske sestre davale su infuziju, čistile i previjale rane, dok su fizioterapeuti masirali i istezali trkače. Poneki su trkači došli blatnjavi, neki su bili pothlađeni, a neki s otvorenim ranama. Može se reći da je to bilo ratno stanje. Uz takav napor, kao što je trčanje nekoliko dana u komadu, normalno je da će se javljati veliki bolovi i ozljede. Tako da trebamo biti vrlo pažljivi, strpljivi s trkačima, pratiti njihove reakcije te razgovarati s njima da znaju da nam mogu vjerovati i da se mogu opustiti, što će olakšati postupak i nama i njima. (Dora Mikulec, 3. Mb)
Ovo iskustvo omogućilo mi je proširiti svoje znanje, naučiti neke nove tehnike koje mogu primjenjivati u kasnijem u svom poslu te upoznati ljude iz raznih dijelova svijeta i čuti neka njihova iskustva. Nadam se da ću ponovo imati ovakvu priliku jer mi je ovo bilo u potpunosti nezaboravno iskustvo. (Ema Pavor, 3. Mb)
Petar Lendl