Sajam zdravlja

Autor: Krasnodor Mikša, 10. 4. 2024.

Na Trgu Ksavera Šandora Đalskoga u Zaboku organiziran je 15. Sajam zdravlja s ciljem promicanja zdravlja, podizanja kvalitete života i motivacijom sudionika na rješavanje zdravstvenih izazova današnjice, na kojem su sudjelovali učenici i nastavnici naše škole.

Tom su se prigodom predstavile različite aktivnosti patronažnih sestara, mobilnog palijativnog tima, psihološke djelatnosti Doma zdravlja, ZZJZ KZŽ, ZZHM KZŽ, SŠ Pregrada, Ljekarna KZŽ, OB Zabok i bolnica hrvatskih veterana, DND Zabok, Društvo multiple skleroze KZŽ, Dječji vrtić Zipkica i SŠ Bedekovčina.

Sajam je su obišli i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek koji su posjetili sve štandove uključujući i onaj SŠ Bedekovčina na kojem su učenici Medicinskog učilišta u pratnji nastavnika, Jasne Šalamon, Kristinke Zebec, Nikoline Ferenčak  i Danijela Čehulića, proveli akciju mjerenja krvnog tlaka i šećera u krvi. Demonstracijom vježbi i podjelom edukativnih brošura koje su sami izradili učenici su educirali posjetitelje Sajma o prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Ovogodišnji moto "Moje zdravlje, moje pravo" ukazuje na jedno od osnovnih ljudskih prava, a to je život pun vitalnosti i dobrobiti te razumijevanje važnosti zdravstvene skrbi i prevencije bolesti kao ključnu odrednicu unapređenja globalnog zdravlja.

Tekst pripremila: Nikolina Ferenčak

Slike: Jasna Šalamon i Nikolina Ferenčak