11. simulirana sjednica Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola

Autor: Krasnodor Mikša, 2. 5. 2024.

Učenice naše škole, Lana Haban, Ema Pavor i Katarina Šmit, uz pratnju nastavnice Janje Roginić, sudjelovale su u ponedjeljak, 29. travnja 2024., na 11. simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola.

Na dnevnom redu 11. simulirane sjednice bio je Zakon o sustavu civilne zaštite koji su učenici razmatrali simulirajući rad Sabora iznošenjem stajališta radnih tijela, raspravama u ime klubova zastupnika i pojedinačnim raspravama, iznošenjem, raspravom i glasovanjem o amandmanima, sve do odlučivanja o tekstu konačnog prijedloga zakona, odnosno donošenja zakona.

Na ovogodišnjoj simuliranoj sjednici sudjelovalo je 151 učenik zastupnik i 2 učenice u ulozi tajnice i zamjenice tajnice simulirane sjednice, iz 49 srednjih škola iz svih krajeva Lijepe naše. Na samom početku simulirane sjednice učenicima se obratio predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković koji je otvorio je 11. simuliranu sjednicu Hrvatskoga sabora za učenike srednjih škola i poželio dobrodošlicu svim učenicima, profesorima i mentorima. 11. simulirana sjednica učenika srednjih škola započela je intoniranjem himne i minutom šutnje za sve poginule u Domovinskom ratu.

Nakon izlaganja odbora uslijedilo je iznošenje stajališta 29 klubova zastupnika. Ema i Lana govorile su u ime kluba zastupnika Srednje škole Bedekovčina. U svojim govorima Ema se dotakla članka 48. stavak 1 koji govori o preventivnim aktivnostima u sustavu civilne zaštite. Lana se osvrnula na članak 28. koji se odnosi na Operativne snage vatrogastava.

Sudjelovanje na ovom događaju pružilo im je priliku da simuliraju rad Hrvatskog sabora, razmatrajući važnu temu Zakona o sustavu civilne zaštite. Svojim angažmanom one su pokazale važnost aktivnog građanstva i sudjelovanja u demokratskim procesima te su time predstavljale svoju školu na najbolji mogući način.

Lana Haban