Stručna ekskurzija u Veroni

Autor: Krasnodor Mikša, 17. 2. 2014.

Učenici Poljoprivrednog učilišta posjetili su jedan od najvećih poljoprivrednih sajmova u Europi - Fieragricola u Veroni.

U ranim jutarnjim satima uz pjesmu i veselje krenuli smo iz našeg divnog Zagorja. Noćnom vožnjom kroz Sloveniju i Italiju stigli smo na prvo odredište, Bondeno di Gonzaga (okolica Mantove). Uz stručno vodstvo kroz zanimljivu prezentaciju domaćina upoznali smo se s poslovanjem i načinom rada sirane „Venera Vecchia“,  naučili smo ponešto o proizvodnji njihovog sira parmezana i degustirali ga.

Nakon sirane uputili smo se u rasadnički centar „Berry Plant“, poznat po proizvodnji i prodaji sadnica bobičastog voća. Nažalost, nije bilo voća koji bismo mogli probati jer je veljača,  no domaćin nas je ponudio kavom i čajem. Time su naši domaćini razbili predrasude o Talijanima.

Poslije „Berry Planta“ krenuli smo prema Veroni. Tamo smo vidjeli jednu od najvećih arena i naše drage gladijatore. U razgledavanju grada vidjeli smo Forum, ulicu Mazzini, zamišljenog  Dantea, trg Bra. Kakvo bi to putovanje bilo kad ne bismo čuli priču o Romeu i Juliji i posjetili Julijinu kuću.

Ujutro, drugi dan, upućujemo se prema jednom od najvećih poljoprivrednih sajmova u Europi. Fieragricola se sastoji se od 5 područja: Agrimeccanica (strojevi i oprema), Zoosystem (tehnologija stočnog uzgoja i proizvoda), Agriservice (usluge u poljoprivredi),  Agripiazza (izložba tehničke nabave u poljoprivredi) i  Bioenergy Expo (obnovljiva energija u poljoprivredi). Nakon što smo proširili svoje vidike s novitetima u poljoprivredi, uputili smo se prema pristaništu Punta Sabbioni, gdje smo ostavili naš autobus i brodom krenuli prema gradu umjetnosti - Veneciji.

U razgledu Venecije vidjeli smo Trg i crkvu Sv. Marka, kulu sa satom, most Rialto, kanal Grande i mnoge druge gradske znamenitosti. Brodom se vraćamo natrag na pristalište i autobusom krećemo prema Bedekovčini.

Puni novog iskustva i otvorenih vidika zahvaljujemo se našim dragim profesorima te vodičici gospođi Silvi koja nas je unatoč svojih 74 godine vrlo okretno i živahno vodila kroz ekskurziju i bez koje bismo se teško sporazumjeli.

Galerija.

Maja Punek, Bojan Jurec, Mattea Hren, 4.P