Stručna ekskurzija u Varaždinskoj županiji

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 4. 2014.

U srijedu, 26. ožujka 2014., učenici 1.P, 1.e i 2.e bili su na stručnoj ekskurziji u Varaždinskoj županiji.

Učenici 1.P  u Varaždinu posjetili su Centar za umjetno osjemenjivanje goveda. Upoznali su se s funkcioniranjem Centra, važnošću i načinom rada. Vidjeli su bikove koji se koriste za davanje sjemena.

Za to vrijeme naši učenici vrtlari i cvjećari obišli su varaždinsko groblje i razgledali zelene površine grada Varaždina.

Slijedio je posjet SŠ „Arboretum Opeka“ u Marčanu. Tamo smo vidjeli njihov dendrološki rasadnik, staklenike, plastenike,  kontejnersku stanicu, farmu krava muzara, njihove konje, koze i perad te pčelarski praktikum. U staklenicima i plastenicima vidjeli smo kako uzgajaju razne vrste cvijeća, od kojih su neke vrste za prodaju.

Tada smo krenuli u posjet dvorcu Opeka. Na putu do dvorca vidjeli smo razne biljne vrste, neke vrste drveća koje su jako rijetke u Hrvatskoj i prekrasan park koji okružuje dvorac. Naime, dvorac je jako star i u ruševnom je stanju. Bio je u vlasništvu mnogih plemićkih obitelji, kao što su bile obitelji Drašković i Bombelles. Dvorac je izgrađen u baroknom stilu u drugoj polovici 17. st. Za vrijeme Drugog svjetskog rata dvorac i park ostali su neoštećeni, a nakon završetka rata dvorac je služio u razne namjene. U njemu je bila otvorena Vrtlarska škola, a izgradnjom nove škole nasuprot parka dvorac je služio kao učenički dom. Početkom sedamdesetih godina dvorac je bio napušten i zatvoren.

Na kraju smo otišli pogledati hidroponski uzgoj gerbera kod obitelji Winter u Cesticu. Osim gerbera uzgajaju i ljiljane. Tamo smo vidjeli gerbere raznih boja, a vlasnici su nas ukratko upoznali s tehnologijom uzgoja i na kraju smo svi na poklon dobili po jedan gerber, a veći broj za školu.

Galerija.

Patricija Rajković i Tea Vorih, 1.P