Obilježavanje Svjetskog dana zdravlja

Autor: Krasnodor Mikša, 5. 4. 2014.

Učenici 4. Ma pod vodstvom prim. Stanka Beline potaknuli su nas svojom tribinom da razmišljamo o zdravlju i kako se zaštiti od malih bića koja prenose razne bolesti.

Pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) svakoga 7. travnja, obilježava se Svjetski dan zdravlja, koji ove godine ima za temu transmisivne bolesti odnosno bolesti koje prenose vektori (vector-borne diseases) popraćenu sloganom „Mala bića, velika prijetnja“ (Small creatures, big threat).

Vektori su organizmi oni koji prenose patogene i parazite s inficirane osobe ili životinje na drugu osobu, uzrokujući široki spektar ozbiljnih bolesti u ljudskoj populaciji. Ovogodišnjim Svjetskim danom zdravlja ističe se prijetnja koju predstavljaju vektori poput komaraca, nevida (papatača), krpelja, stjenica i drugih organizama, koji su odgovorni za prijenos niza bolesti od kojih obolijevaju ljudi i životinje.

Učenici 4. Ma, smjer medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege, pripremili  su prezentacije, film, izlaganje i sve popratili plakatima o Malim bićima, velikoj prijetnji i na tribini upoznali i ostale učenike i profesore Srednje škole Bedekovčina kako spriječiti sve neugodnosti i tegobe koje nam mogu donijeti komarci, krpelji i ostala sitna bića jer prenose bolesti (Lišmanijazu, Lajmsku boreliozu, i druge..) koje su dosad bile nepoznanica za naše krajeve.

Danas živimo u svijetu u kojem se globalizacija ne može izbjeći, pa tako osim dobrobiti globalizacije, moramo biti spremni i na sve negativnosti koje donosi, poput pojave bolesti koje prenose vektori na područjima na kojima su prethodno bile nepoznate. Zato ne smijemo zaboraviti činjenicu kako su vektori mala bića, ali ipak velika prijetnja.

Glavni je cilj provođenja kampanje povećati svjesnost o mogućim prijetnjama vektora i bolestima koje prenose kako bi se potaklo i pojedince i zajednice na poduzimanje aktivnosti u svrhu postizanja pravovremene zaštite. Stoga je ključni element ove kampanje edukacija, odnosno zdravstveno informiranje kojim bi se postiglo sljedeće:

-sve osobe koje žive na rizičnim područjima trebale bi se educirati o vektorima i načinima zaštite

-svi putnici trebali bi se zaštititi od bolesti koje prenose vektori prije nego što se odluče na putovanja u rizična područja;

-sve zemlje u kojima bolesti koje prenose vektori predstavljaju javnozdravstveni problem trebale bi pojačati i unaprijediti zdravstvene i druge mjere zaštite stanovništva;

-sve zemlje u kojima bolesti koje prenose vektori predstavljaju ozbiljnu prijetnju trebale bi sa susjednim zemljama naći zajednička rješenja i poboljšati sustav nadzora vektora kako bi se onemogućilo njihovo širenje.

Štefica Sukreški, dipl. med. techn

Voditeljica medicinskog učilišta