Vijesti iz Poljoprivrednog učilišta

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 6. 2014.

Tijekom svibnja i lipnja učenici i nastavnici Poljoprivrednog učilišta naše škole odrađivali su vježbe i praktičnu nastavu diljem Zagorja i u Zagrebu: posjetili su izložbu stoke i konja u Pregradi, Botančki vrt, Maksimir i Zoološki vrt u Zagrebu te sudjelovali u organizaciji Sajma vina u Bedekovčini.

24. svibnja 2014. održana je XIV. izložba stoke i XVI. izložba konja Krapinsko-zagorske županije u Pregradi. Učenici 1. P razreda posjetili su istu s profesorom Danielom Gavranom u sklopu vježbi iz predmeta Opće stočarstvo, dok su učenici 3. P s profesorima Silvicom Galić i Nevenom Krušelj odradili praktičnu nastavu. Učenici  su se upoznali s osnovnim vrijednostima i značajem stočarske izložbe u Krapinsko-zagorskoj županiji. Kako je Županija poljoprivredu svrstala u jedan od bitnijih razvojnih prioriteta, mjerama provedbe ruralnog razvoja i prilagodbe stočarske proizvodnje, tako su i učenici imali priliku uvidjeti važnost poljoprivredne proizvodnje, uzgoja krava, prvenstveno Holstein i Simentalske pasmine, te uzgoja konja.  Uzgajivači su na izložbi predstavili najvrednija grla goveda, konja, ovaca, zagorskog purana te domaćih pasmina kokoši.

Posebni zadatak su imali naši učenici 1. e razreda, vrtlari koji su zajedno s profesoricom Vanjom Vlahek na zamolbu organizatora, Krapinsko-zagorske županije, uredili pozornicu.

Početkom lipnja u pratnji profesora Silvice Galić i Daniela Gavrana posjetili su Botanički i Zoološki vrt u Zagrebu u sklopu vježbi iz Botanike i Općeg stočarstva.

Botanički vrt osnovan je 1889. godine, a osnovao ga je Antun Heinz i ove godine  slavi 125 godina postojanja. Površina botaničkog vrta je 4,7 ha. U Hrvatskoj imamo oko 5500 biljnih vrsta, a u botaničkom vrtu oko 10000. U sklopu botaničkog vrta nalazi se nekoliko staklenika, od kojih najstariji imaju oko 100 godina. Vidjeli su tropski močvarni staklenik izgrađen 1995. godine koji se još naziva Viktorijina kuća zbog biljke koja se nalazi u njemu - Victoria amazonica. U  njemu se još nalaze vodeni ljiljan i nilski lopoč. U botaničkom vrtu su vidjeli i biljke mesožderke, srebrne marelice (ginko) koje dolaze iz Kine, a plod ima neugodan miris, sekvoje ili mamutovce, divovska drveća koja potječu iz Sjeverne Amerike, čija kora može biti debela do pola metra, mogu doživjeti do 3000 godina, a mogu biti visoke 120 metara. Sekvoje u botaničkom vrtu imaju oko 100 godina.

Park Maksimir je prvo javno šetalište u jugoistočnoj Europi, smješten na krajnjim obroncima Medvednice. Osnivač parka je Maksimilijan pl. Vrhovec, a površina parka je 316 ha. U parku su utočište pronašle mnoge biljne i životinjske vrste, njih oko 250. Sam park Maksimir predstavlja važna staništa raznim biljkama i životinjama, te time doprinosi njegovoj biološkoj raznolikosti, a samim time predstavlja oazu mira i tišine za sve posjetitelje.

Zoološki vrt Maksimir osnovan je 1925. godine na Labuđem otoku, posred prvog jezera, sa samo dvije sove i tri lisice. Osnivač Zoološkog vrta bio je građevinski inženjer Mijo Filipović kojemu je tadašnji zagrebački gradonačelnik Vjekoslav Heinzel povjerio uređivanje parka Maksimir.

Zoološki vrt se prostire na površini od oko 7 ha i obiluje mnogim životinjskim vrstama, između ostalih tu su sove ušare, polarni medvjedi, afrički bizoni, nekoliko vrsta kornjača, tapire, divlje mačke i europski ris, tuljani i mnoge druge. Park je preuređen prije nekoliko godina i obiluje sadržajima za sve uzraste. Tu se nalazi i terarij i jako velika zbirka kukaca, guštera, zmija i mnogih drugih egzotičnih životinja. Na žalost, slonova nema jer prije par godina kada je uginuo mužjak, nakon vrlo kratkog vremena uginula je i ženka, najvjerojatnije zbog tuge.

Na prostoru Bedekovčanskih jezera od 6. do 08. lipnja održan je  47. sajam i izložba zagorskih vina.

Naš 1. e razred (vrtlari i cvjećari) zajedno sa svojim profesorima Božicom Slivnjak-Kruhek, Vanjom Vlahek i Nevenom Krušelj sudjelovao je u priprema održavanje.

Njihov zadatak bio je uređenje cvjetnih gredica,  pozornice i prilaza samom prostoru održavanja izložbe. Naše mlade cvjećarke koje su upravo na kraju svojeg 1. razreda uz pomoć profesorice Vanje Vlahek složile su cvjetni aranžman za pozornicu.  Složili su i štand na kojem su izložili poljoprivredne proizvode koji se proizvode u školi (med, bučino ulje, paradajz i krastavce) i na kojem su učenice 2. P razreda dijelile promotivne materijale škole. Štand je funkcionirao samo prvi dan jer su već nakon njega ukradeni svi proizvodi zajedno s  ukrasnom košarom, a ostao je samo promotivni materijal.

Galerija.

Petra Peček, Mateja Punek i Matija Bobek