Inkubacija jaja pauna i fazana (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 18. 6. 2014.

Andrija Škrlec iz 3. P završio je s izradom svog završnog rada - inkubacijom jaja pauna i fazana.

Fazani su ptice koje radije trče negoli lete, žive na tlu, ali kad su u opasnosti polijeću u zrak. U istu porodicu ubrajamo i divlje kokoši te paunove. Kod svih tih ptica mužjaci su veći i šarenije obojeni od ženki.

Paunovi su ptice čiji mužjaci imaju prekrasno perje, nerijetko složenih šara kojim privlače ženke. Divlji paunovi žive u brdskim šumama i na poljima Indije, Pakistana i Šri Lanke. Zbog svoje ljepote čest su ukras parkova širom svijeta. Tijekom razdoblja parenja mužjaci se bore s drugim mužjacima, a pri snubljenju ženki šire svoje prekrasne repove u  lepezu i izvode složene plesove.

Te ptice su me oduševile iz već opisanih razloga pa želim pisati svoj maturalni rad o njima, što uključuje i inkubaciju  njihovih jaja. S obzirom da ukrasna perad kasno nese jaja, tek u travnju i svibnju, slijedeće godine ne bih stigao odraditi praktični dio maturalnog rada pa sam ga odradio ove godine uz nadzor mentora prof. Danijela Gavrana.

Inkubacija jaja počela je 16. svibnja. Početna temperatura bila je 37 °C, a vlaga oko 65 %. Jaja fazana hladio sam svakih 4 do 5 dana, 10 do 15 minuta. Jaja pauna hladila su se od desetog dana svaki dan do valjenja po 15 minuta.  Jaja je također trebalo svakodnevno okretati i nadgledati. Od 24. dana inkubacije vlagu sam  povisio na 70 %. Valjenje mladih počelo je 27. dana, što je dan prije samog termina, a taj dan izvaljala su se 3 fazana, te su još dva fazana i jedan paun počeli svoj izlazak iz jajeta. Sama inkubacija jaja završila je 13. lipnja.

Andrija Škrlec, 3. P

Inkubacija jaja završila je i u Večernjem listu. Vijest o tome možete pogledati u našoj rubrici Press Clipping.