Posjet Lonjskom polju

Autor: Krasnodor Mikša, 10. 7. 2014.

Članovi stručnog vijeća prirodoslovno-matematičke skupine predmeta, ali i drugi zainteresirani iz SŠ Bedekovčina, posjetili su Park prirode Lonjsko polje.

Obilazak je započeo u nedavno uređenom prihvatnom centru u Krapju gdje su nam zaposlenici Javne ustanove PP Lonjsko polje održali vrlo zanimljivo predavanje o prirodnoj (biološkoj, geološkoj) i kulturnoj baštini Lonjskog polja. Nakon toga smo pogledali kratak promidžbeni film o Lonjskom polju, razgledali graditeljsku baštinu sela te krenuli prema retenciji Lonjsko polje u Mužilovčici. Tamo smo se neko vrijeme zadržali razgledavajući te su obrađene teme: tradicijsko stočarenje, posavski konj, turopoljska svinja, nizinske poplavne šume, sustav obrane od poplava. Na livadi na kojoj smo boravili, samo prije nekoliko tjedana razina vode bila je viša od dva metra.

Slijedio je posjet Čigoču - europskom selu roda, također s kratkim predavanjem i promatranjem roda. Tamo smo imali prilike razgledati tradicionalne kuće i saznati o mogućnostima njihovog rastavljanja, selidbe i ponovnog sastavljanja.

voditelj stručnog vijeća: Saša Peričak, dipl. ing. biol.