Stručna ekskurzija u Mađarsku (Galerija+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 2. 2015.

28. i 29. siječnja 2015. godine 3. i 4. P razredi bili su na stručnoj ekskurziji u Mađarskoj u sklopu svoje praktične nastave.

Prvi dan posjetili smo sajam „AGROmashExpo“ u Budimpešti. To je veliki poljoprivredni sajam na kojem smo vidjeli najsuvremeniju poljoprivrednu mehanizaciju.

Slijedio je posjet jednom dijelu Budimpešte koji se zove Budafok u kojem se nalazi najveći vinski podrum u Europi. U tim podrumima ne bave se samo proizvodnjom vina nego i otmjenijim dijelom vinarstva, a to je proizvodnja pjenušca. Dužina tog podruma je 17 km i ima više od milijun boca pjenušca. Tu se nalazi i najveća bačva na svijetu koja je visoka 9 m u koju stane 102.230 l vina.

Drugi dan smo razgledali kulturne znamenitosti Budimpešte koja je nastala spajanjem Budima na desnoj obali Dunava s Peštom na lijevoj strani. Posebno nas se dojmio mađarski parlament koji je izgrađen u gotičkom stilu. Budimpešta je jako bogata izvorima tople vode i kupalištima, te ima oko 130 termalnih vrela, 180 kupališta, 13 ljekovitih kupališta i 14 plaža. Temperatura vode je 20 do 76o C. Jedino u našem hotelu nije bilo tople vode...

Na povratku smo posjetili jednu vinariju uz jezero Balaton i kušali njihova vina te se upoznali  s tehnologijom proizvodnje.

O poljoprivrednim tehničaraima u Mađarskoj možete pročitati i u članku iz Zagorskog lista u našoj rubrici Press Clipping.

Galerija.

Ana-Marija Pavalić, 4. P