Međunarodni dan tjelesne aktivnosti

Autor: Krasnodor Mikša, 6. 5. 2015.

I u našoj školi obilježit će se 10. svibnja, Međunarodni dan tjelesne aktivnosti.

Tjelesna neaktivnost nalazi se na visokom četvrtom mjestu vodećih rizičnih čimbenika uzroka smrtnosti u svijetu (6 posto) iza visokog krvnog tlaka (13 posto), pušenja (9 posto) te povišenog šećera u krvi (6 posto). Sedentarni (sjedilački) način življenja također se nalazi među deset vodećih uzroka smrtnosti i invaliditeta prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije. Uz nedostatnu tjelesnu aktivnost i prekomjerna tjelesna težina kao direktan i intermedijarni faktor značajno utječe na nastanak civilizacijskih (kroničnih) bolesti.

Sloganom „Biti fit je hit!" za Svjetski dan tjelesne aktivnosti promiče se tjelesna aktivnost, jer samo 30 minuta tjelesne aktivnosti dnevno unaprjeđuje zdravlje i smanjuje rizik obolijevanja od koronarne srčane bolesti, dijabetesa, moždanog udara, hipertenzije, raka dojke i debelog crijeva, depresije, itd.

Unazad par godina, WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) donoseći preporuke za zdrav život i općenito preporuke za održavanje zdravlja svjetske populacije, obavezno navodi tjelesnu aktivnost kao imperativ dobrog zdravlja, kao što je npr. 2006. godina bila godina posvećena tjelesnoj aktivnosti kroz preporuku „10.000 koraka do zdravlja" ili dnevnog hodanja otprilike 7 km.

U školi su, stoga, danas predstavljeni informativni panoi o važnosti tjelesne aktivnosti pod temom ''Tjelesna aktivnost i utjecaj na zdravlje'' koje su izradili učenici 2. Mb.

Sutra, u četvrtak, održat će se u dvorani turnir u graničaru između učenika 1. Mb, 2. Mb, 3. Mb, 2. b, 2. c i 2. e razreda, dok će u petak na satovima razrednih odjela biti prikazana prezentacija na temu tjelesne aktivnosti, uz demonstraciju vježbi za cijelo tijelo.